Kilka tysięcy rolników na dożynkach diecezjalnych diecezji siedleckiej
08 września 2014 | 14:08 | el Ⓒ Ⓟ
Kilka tysięcy osób z diecezji siedleckiej przybyło w poniedziałek 8 września do Sanktuarium Maryjnego do Woli Gułowskiej, by wspólnie dziękować Bogu za tegoroczne plony. Uroczystościom przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Gospodarzami dożynek były gmina i parafia w Drelowie. Przed Mszą św. drelowanie przedstawili wybrane sceny z rekonstrukcji Męczeństwa Unitów Drelowskich – inscenizacji, która odbyła się 30 marca br. przed kościołem parafialnym w tej miejscowości.
Zgromadzonych pielgrzymów i delegacje parafialne rolników powitał o. Mieczysław Jankowski, proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej, Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej. Dziękczynnej eucharystii przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Honory starostów pełnili Anna i Maciej Danilukowie z Wólki Łuzeckiej w gminie Drelów.
W homilii bp Gurda podkreślił, że podziękowanie Panu Bogu, jakie dzisiaj składają rolnicy jest zewnętrznym obrazem wewnętrznego przekonania o pierwszoplanowej roli Boga w pielęgnacji i zbiorze plonów w tym roku. – Ludzie wierzący w Boga są przekonani o pierwszeństwie Bożej łaski, Bożej pomocy we wszystkim co robią. Jeśli nie ma Pana Boga w naszym sercu i umyśle, próżny okazuje się nasz trud – powiedział.
Zauważył, że owoc współpracy człowieka z Bogiem jest zawsze dobry. – Nawet, jeśli plon nie jest taki jakiego byśmy oczekiwali, to i tak mamy za co Bogu dziękować. Za wszelkie dobro nawet to najmniejsze winniśmy zanosić nasze dziękczynienie – wyjaśnił. Przyznał także, że dobrze, że to dziękczynienie rolników odbywa się w dniu święta Maryi. – Ona nigdy nie czuła się ważniejsza niż sam Pan Bóg. Rolnik w sposób szczególny wzoruje się na Maryi. Jest Ona mu szczególnie bliska, patrzy na Nią jako na swoją przewodniczkę na drodze różnych możliwości, jakie są mu proponowane i wie, że Jej droga wierności Bogu jest drogą najlepszą – wyjaśnił biskup siedlecki.
W homilii nie zabrakło także odniesień do męczeństwa unitów w Drelowie i Pratulinie a także do kampanii wrześniowej, której jedno z głównych wydarzeń rozgrywało się we wrześniu 1939 w okolicach Woli Gułowskiej. Bp Gurda podkreślił, że męczennicy z Pratulina i Drelowa pokazali głęboką wiarę w Boga i przywiązanie do Ojczyzny. – Oni mieli wiarę Maryi, szli Jej drogą wierności i zaufania do Boga a znakiem tej wiary była modlitwa różańcowa. Byli też rolnikami pracującymi w pocie czoła na swojej ziemi – przypomniał.
Nawiązując z kolei do kampanii wrześniowej 1939 roku, prosił Boga o mądre i odpowiedzialne korzystanie z wolności, jaką się cieszymy obecnie.
Na zakończenie bp Gurda dziękował rolnikom za ich pracę i trud oraz za to, że troszczą się o wiarę. – Ten kto jest blisko Boga, potrafi się dzielić wszystkim, co wypracuje. Rolnik wie, że pracuje nie tylko dla siebie, ale dla innych, by nikt nie był głodny, by na stole w żadnym domu nie zabrakło chleba – mówił biskup siedlecki.
Podkreślił, że rolnik zabiega o to, aby to co zostało wyprodukowane nie zostało zmarnowane i boleje, gdy owoce jego pracy są niszczone i marnotrawione. – Oby udało się pomimo embarga nałożonego na polskie produkty, spożytkować jak najlepiej zebrane w tym roku plony – dodał bp Gurda.
– Niech nasza modlitwa towarzyszy rolnikom z naszej diecezji w ich pracy przez cały przyszły rok – powiedział na zakończenie homilii.
Na zakończenie Eucharystii bp Gurda pobłogosławił ziarno na zasiew, wieńce i korony żniwne oraz poświęcił sztandar Gminy Adamów.
Uroczystości rozpoczęły się prezentacją wieńców dożynkowych. Po niej przybyli do Woli Gułowskiej mogli obejrzeć fragmenty rekonstrukcji Męczeństwa Unitów Drelowskich – inscenizacji przygotowanej przez parafian z Drelowa.
W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele Kurii Diecezjalnej, WSD, dziekani, duszpasterze rolników oraz przedstawiciele władz samorządowych i rządowych, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, radny sejmiku lubelskiego Krzysztof Głuchowski, starosta łukowski Janusz Kozioł, wójt Adamowa Sławomir Skwarek, przedstawiciele zakładów zajmujących się skupem i przetwórstwem produktów rolnych. Przybyły także liczne pielgrzymki, m.in.: z parafii Suchowola, Wohyń, Okrzeja, Jeziorzany, Huta Dąbrowa.
Dożynki Diecezjalne diecezji siedleckiej w Woli Gułowskiej zakończyło widowisko obrzędowe pt. „Sianokosy na św. Jana”. Uroczystości transmitowało Katolickie Radio Podlasie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.