W katedrze polowej upamiętniono represjonowanych żołnierzy-górników
04 września 2014 | 15:40 | mag Ⓒ Ⓟ
W intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy-górników odbywających w latach 1949-59 zastępczą służbę wojskową w Wojskowych Batalionach Pracy modlono się dziś w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Uroczystej Mszy św. z udziałem władz państwowych przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. Wyrażając uznanie dla świadectwa jakie zostawili żołnierze-górnicy wojskowych batalionów przymusowej pracy w kopalniach rud uranu, nazywał ich ‘niezłomnymi’.
– Dziękujemy że w waszych umysłach czarne było czarne, a białe było białe. Dziękujemy, że obce było wam kłamstwo i kłanianie się okolicznościom. Wiele wartości, które okazały się pseudo-wartościami przesialiście i odrzuciliście jako plewy, dlatego dzisiaj dziękujemy Bogu za waszą mądrość, i świadectwo pięknego życia. Zapłaciliście wysoką cenę ale nie daliście się złamać – podkreślił bp Guzdek.
Zachęcił represjonowanych do dzielenia się swoim doświadczeniem z innymi. – „Bądźcie świadkami wobec młodego pokolenia aby wymawiając słowo Ojczyzna pamiętali oni o tych, którzy o Nią walczyli i tę wolną Ojczyznę nam przywrócili – świadkowie niezłomni” – powiedział biskup polowy.
– 75 lat temu zostaliśmy zdradziecko zaatakowani przez dwa od wieków zwalczające nas mocarstwa czyli Niemcy i Rosję. Zostaliśmy zupełni sami, zdradzeni przez sojuszników. W ten sposób rozpoczął się pięćdziesięcioletni okres niewoli – mordowania polskiego ducha i niszczenia życia narodu – zauważył w homilii ks. kmdr Janusz Bąk. Przypomniał on jednocześnie, że Instytut Pamięci Narodowej nazwał pracę żołnierzy-górników ‘Zbrodnią Stalinizmu w Polsce’ i ‘Zbrodnią Przeciwko Ludzkości’.
Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników zrzesza obecnie przeszło około 20 tys. osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.