Bp Guzdek poświęcił stacje Drogi Krzyżowej upamiętniające Grupę Kampinowską AK
18 sierpnia 2014 | 13:22 | kos, ordynariat.pl Ⓒ Ⓟ
Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek poświęcił Drogę Krzyżową, której stacje umieszczono wzdłuż Alei Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej w Wierszach. W nabożeństwie Drogi Krzyżowej wzięli udział kombatanci i weterani, przedstawiciele wojska i służb mundurowych, leśnicy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy okolicznych miejscowości.
Piętnaście stacji Drogi Krzyżowej ufundowanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i kilku innych ofiarodawców, m.in. Ordynariat Polowy, zostało umieszczonych przy Alei Pamięci Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej, prowadzącej z cmentarza żołnierzy Grupy Kampinos Armii Krajowej do kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Każda ze stacji upamiętnia bitwy stoczone przez Grupę Kampinos w sierpniu-wrześniu 1944 r., z wyszczególnieniem poniesionych w nich strat. Na marmurowych płytach umieszczono repliki słynnej „Golgoty Jasnogórskiej” autorstwa Jerzego Dudy-Gracza. Ten szczególny pomnik upamiętniający poległych żołnierzy Grupy Kampinos AK powstał dzięki inicjatywie Rady Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej.
Poświęcając Drogę Krzyżową biskup polowy Józef Guzdek podkreślił, że podczas II wojny światowej wielu rodaków oddając życie w obronie ojczyzny zrealizowało dosłownie słowa Chrystusa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję”. Wśród nich byli żołnierze Armii Krajowej, którzy działali na terenie Puszczy Kampinoskiej. – Grupa Kampinos od sierpnia do września 1944 r. walczyła w Powstaniu Warszawskim i złożyła wielką daninę krwi. W 70. rocznicę tych wydarzeń będziemy dziś modlić się za poległych i zmarłych o ich wieczne zbawienie – powiedział biskup.
– Droga Krzyżowa w Wierszach przypomina o złożonej ofierze polskich żołnierze w obronie najwyższych wartości i o tym, że swą motywację czerpali z krzyża Jezusa Chrystusa. Przede wszystkim jest znakiem niepojętej miłości Chrystusa, który umarł za nas na krzyżu, abyśmy i my umierali dla grzechu i postępowali drogą nowego życia – dodał.
Biskup polowy wyraził nadzieję, że odprawiający nabożeństwo Drogi krzyżowej w Wierszach znajdą inspirację do ofiarnej miłości ojczyzny i swoich braci.
Rozważania przygotowane przez Urszulę Przymus, pełniącą funkcję prezesa Rady Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej, odczytali przedstawiciele instytucji, które ufundowały poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Każda ze stacji została poświęcona przez bp. Guzdka.
Podczas Mszy św. polowej przy cmentarzu partyzanckim w Wierszach bp Guzdek wspomniał, że jedną z ważniejszych przyczyn wybuchu Powstania Warszawskiego było pragnienie rodaków, aby być wolnymi i tę wolność sobie zawdzięczać. – Skoro walczyli na wielu frontach świata nie mogli pozostać bierni na własnej ziemi. Nie chcieli, aby Warszawę wyzwoliły obce wojska – powiedział kaznodzieja.
Przypomniał, że w sercu Puszczy Kampinoskiej powstała w 1944 r. „Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska”. Wolność, która trwała zaledwie jeden miesiąc została wywalczona i okupiona krwią polskiego żołnierza. W zasięgu władzy powstańczej znalazły się 24 wsie położone na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej na terenie których mieszkało około trzy tysiące ludzi. Przebywało tam również ok. 3 tys. żołnierzy. Bojownicy AK całkowicie opanowali serce Puszczy Kampinoskiej. Główną kwaterę założyli w Wierszach. Puszcza dawała schronienie. W tych granicach na każdym kroku wolność się spostrzegało i wolność się czuło. Ludność pozbyła się nękającego ją od lat strachu.
Ordynariusz wojskowy ustosunkował się do pojawiających się opinii kwestionujących sens Powstania Warszawskiego.
– Czy można podważyć sens powstania Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej? Przecież trzeba zrozumieć naszych ojców, którzy upokorzeni do granic, prześladowani i zabijani przez niemieckiego okupanta, nie mogli pozostać bierni. Wszyscy działacze ruchu oporu byli przekonani, że trzeba chwycić za broń. W tamtym czasie zdawali egzamin z miłości do Ojczyzny. I zdali go w sposób heroiczny – wyjaśnił hierarcha.
Po Mszy św. przemówił m.in. prof. dr hab. Leszek Żukowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który wspomniał o bohaterskiej postawie miejscowej ludności, która dawała schronienie żołnierzom Armii Krajowej oraz udzielała wielostronnej pomocy. Poniosła także z rąk okupanta ogromne straty i doświadczyła wielkich cierpień.
Uroczystość zakończył apel poległych oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów na mogiłach poległych żołnierzy Grupy Kampinos Armii Krajowej znajdujących się na partyzanckim cmentarzu w Wierszach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.