Lubelscy piesi pielgrzymi na półmetku – dziś dotarli na Święty Krzyż
08 sierpnia 2014 | 19:38 | apis Ⓒ Ⓟ
Blisko 3 tys. pątników 36. Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Lubelskiej na Jasną Górę uczestniczyło dziś we Mszy św. w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Chrystus zaprasza nas, abyśmy zostawili wszystko i poszli za Nim – mówił w kazaniu biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Józef Wróbel.
Podczas Eucharystii celebrowanej w Godzinie Miłosierdzia przed zachodnim skrzydłem świętokrzyskiego klasztoru bp Wróbel zwrócił uwagę, że droga z Chrystusem prowadzi przez Kalwarię i przez krzyż. – Góra Świętego Krzyża, gdzie czcimy relikwie Chrystusowego Krzyża, jest miejscem, gdzie każdy z nas odnajduje sens swojego człowieczeństwa – podkreślił hierarcha.
Wyjaśniał też pątnikom, że na kartach Pisma Świętego znajdą wskazówki i podpowiedzi dotyczące drogi do świętości. – Biblia mówi, że to proces, że ma swoje etapy, zasady i filary – dodał. – Także kryzysy, które napotykamy na drodze, to pewien etap oczyszczenia. Życie z wiary, życie w świętości to odzyskiwanie na nowo sensu człowieczeństwa – wyjaśniał bp Wróbel
Przed i po zakończeniu Eucharystii pątnicy ze czcią ucałowali Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Po posiłku i krótkim odpoczynku wyruszyli w dalszą drogę. Blisko 3-tysięcznej 36. Pieszej Pielgrzymce Archidiecezji Lubelskiej przewodzi jej dyrektor ks. Mirosław Ładniak. Pielgrzymi zdążają do Częstochowy pod hasłem: „W blasku świętości”.
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego jest co roku dla pątników lubelskiej pielgrzymki szczególnym miejscem. Tutaj jest bowiem półmetek ich pielgrzymowania.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.