Najnowsze statystyki dot. kapelanów ordynariatu polowego
08 sierpnia 2014 | 13:37 | awo Ⓒ Ⓟ
Według najnowszych danych obecnie w ordynariacie polowym posługę pełni 113 kapelanów zawodowych – poinformował dziś KAI ks. płk. Zbigniew Kępa. Ich liczba zmniejszyła się w związku z redukcją liczebności wojska. Nawiązując do opublikowanej wczoraj analizy KAI oraz artykułów "Gazety Wyborczej" rzecznik prasowy ordynariatu podkreśla, że teza o przeszacowaniu przez "Gazetę Wyborczą" kosztów funkcjonowania ordynariatu polowego jest prawdziwa.
Aktualizacja danych zawartych w depeszy KAI na temat ordynariatu polowego i służb mundurowych
We wczorajszej depeszy Katolickiej Agencji Informacyjnej zatytułowanej „"Gazeta Wyborcza" pomyliła się o prawie 300 milionów (analiza – aktualizacja)”, w akapitach omawiających kwestie funkcjonowania Ordynariatu Polowego oraz zatrudnienia kapelanów wojska i służb mundurowych znalazły się nieaktualne informacje, które jako rzecznik ordynariatu czuję się w obowiązku sprostować.
1) Wydatki budżetowe Ordynariatu Polowego na 2014 r. wyniosą 15.497 tys. zł;
2) W Ordynariacie Polowym na dzień 7 sierpnia 2014 r. pełni posługę 113 kapelanów zawodowych, w tym 3 kapelanów Kościoła greckokatolickiego. Liczba etatów cywilnych w ordynariacie wynosi obecnie 48;
3) Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek nie jest zatrudniony na etacie generała dywizji, lecz jako pracownik wojska;
4) W Biurze Ochrony Rządu służbę pełni jeden kapelan;
5) W Straży Granicznej sprawuje posługę 11 kapelanów Kościoła rzymskokatolickiego i 2 kapelanów Kościoła greckokatolickiego.
Uwzględniając powyższe wyjaśnienia należy zwrócić uwagę, że główna teza KAI o przeszacowaniu kosztów funkcjonowania ordynariatu polowego jest prawdziwa. Dane opublikowane wczoraj przez KAI dotyczące zwłaszcza liczby kapelanów oraz wydatków budżetowych wymagały aktualizacji.
ks. Zbigniew Kępa
rzecznik prasowy
Ordynariatu Polowego
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.