Teściowe spotkały się w Lipsku nad Biebrzą
02 sierpnia 2014 | 19:54 | ks. js Ⓒ Ⓟ
Całe rodziny, zwłaszcza teściowe, zebrały się 2 sierpnia, w święto Matki Bożej Anielskiej, w Sanktuarium Matki Bożej Bazylianki w Lipsku nad Biebrzą na uroczystościach odpustowych i żeby uczcić bł. Mariannę Biernacką – swoją patronkę. Przybyły grupy pielgrzymkowe, w tym najliczniejsza z Ełku. Mszy św. przewodniczył bp Romuald Kamiński.
Patronką teściowych jest pochodząca właśnie z Lipska bł. Marianna Biernacka, która zyskuje coraz większe grono czcicieli. O jej wstawiennictwo u Boga proszą małżeństwa, które nie mogą mieć dzieci, kobiety w stanie błogosławionym oraz wdowy. Jest błogosławioną, która nawet wśród prześladowań i okrucieństwa wojny nie utraciła ufności pokładanej w Bogu. Od męczeńskiej śmierci bł. Marianny Biernackiej minęło 71 lat. Próbowała ona ratować życie swojego syna i synowej, którzy mieli być aresztowani przez hitlerowskich żołnierzy. Niemcy zgodzili się ostatecznie żeby to Marianna poszła na śmierć zamiast ciężarnej synowej.
Podczas dzisiejszego odpustu i spotkania teściowych w Lipsku bp Romuald Kamiński w homilii mówił o zaletach bł. Marianny Biernackiej tak potrzebnych w rodzinach dzisiejszych czasów, między innymi wrażliwym sumieniu, ukształtowanym poprzez modlitwę, pokorę życia i szacunek dla drugiego człowieka.
Na przełomie czerwca i lipca 1943 roku doszło do masowych aresztowań mieszkańców Lipska i okolic. Były one odwetem hitlerowców za zabicie niemieckiego policjanta przez partyzantów. Na liście osób, które miały być aresztowane, znalazł się również syn Marianny i jego żona Anna. Aresztowanie Biernackich nastąpiło rankiem 1 lipca. Marianna padła do stóp niemieckiego żołnierza i błagała, aby oszczędził jej brzemienną synową: „Panie, a gdzież ona pójdzie? Zostawcie ją, ja pójdę sama za nią”. Niemiecki żołnierz się zgodził. Po dwutygodniowym pobycie w więzieniu w Grodnie, Mariannę, jej syna i innych aresztowanych wywieziono do fortów w pobliskiej miejscowości Naumowicze i tam 13 lipca 1943 roku zostali rozstrzelani. Synowa Anna do tej pory mieszka w Lipsku.
13 czerwca 1999 roku Jan Paweł II ogłosił Mariannę Biernacką błogosławioną wraz z innymi męczennikami II wojny światowej. Beatyfikacja przyniosła wzrost zainteresowania jej życiem nie tylko w diecezji ełckiej, ale także w całej Polsce i poza jej granicami. Jako wotum wdzięczności za heroiczną postawę, oddanie życia za synową w stanie błogosławionym, imieniem bł. Marianny Biernackiej został nazwany Dom Samotnej Matki w Ełku. Dom ten – funkcjonujący pod auspicjami Caritas Diecezji Ełckiej – był poświęcony i oddany do użytku w sierpniu ubiegłego roku. Duchowość bł. Marianny przybliża modlitewnik dla teściowych ”Ja pójdę za nią” wydany staraniem ełckiej Caritas.
W tym roku lipska parafia przeżywa jubileusz stulecia pobłogosławienia swojej świątyni. W pierwszej Mszy św. sprawowanej w miejscowym kościele przed wiekiem uczestniczyli pochodzący z tych terenów Polacy będący pod zaborem rosyjskim i służący w armii carskiej, którzy szli na wojenny front walki z Niemcami. 1 sierpnia 1914 roku Niemcy wypowiedzieli wojnę Rosji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.