Nowy Sącz: w niedzielę Wielki Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego
01 sierpnia 2014 | 18:40 | eb Ⓒ Ⓟ
Wielki Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego rozpocznie się w niedzielę w Nowym Sączu. Każdego roku uroczystości gromadzą tłumy pielgrzymów z diecezji tarnowskiej i różnych rejonów Polski. W tamtejszej bazylice czczony jest cudowny obraz Chrystusa Przemienionego.
W roku kanonizacji Jana XXIII, Jana Pawła II i 100-lecia męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny odpust będzie obchodzony pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”.
Od 3 do 10 sierpnia na uroczystości przybędą m.in. biskupi, kapłani, siostry zakonne, małżonkowie, dzieci oraz strażacy, policjanci, staż graniczna, chorzy, pracownicy służby zdrowia, rolnicy, członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich.
„Przemiana człowieka jest najważniejszym elementem uroczystości. Będziemy codziennie czekać na wiernych w konfesjonałach” – mówi ks. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu.
Hasła poszczególnych dni będą wprowadzać pielgrzymów w różne tajemnice wiary. Podczas centralnej uroczystości 6 sierpnia o godz. 11.00 biskup tarnowski Andrzej Jeż wprowadzi relikwie św. Jana Pawła II.
Wieczorem, po ostatniej Mszy św., odbywać się będą koncerty muzyki religijnej. Wystąpią m.in. Promyczki Dobra, zespół alumnów WSD Bethesda, Chwalcy Pana i Pogórzanie.
Zwieńczeniem odpustowego dnia będzie akt oddania się Jezusowi Przemienionemu oraz zasłonięcie łaskami słynącego obrazu.
Podczas odpustu będzie nabożeństwo w intencji powołań i Ojczyzny, odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, błogosławieństwo dzieci i matek.
Pod patronatem Stowarzyszenia Arka będą zbierane podpisy poparcia dla prof. Bogdana Chazana i lekarzy kierujących się klauzulą sumienia.
Cudowny obraz Chrystusa Przemienionego w sądeckiej bazylice pochodzi z XIV w., a jego powstanie wiąże się z oddziaływaniem w ikonografii motywu oblicza Chrystusa utrwalonego na chuście św. Weroniki. Prototypem tego obrazu była twarz Chrystusa na wizerunku przechowywanym w kościele Scala Santa na Lateranie w Rzymie. Ikona nowosądecka słynie łaskami od początku XVII w.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.