Bp Gurda zachęca do udziału w pieszej pielgrzymce
31 lipca 2014 | 13:30 | eł Ⓒ Ⓟ
1 sierpnia wyruszy na szlak, jako pierwsza, grupa włodawska Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. 2 sierpnia w siedleckiej katedrze pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy piesza pielgrzymka z diecezji siedleckiej zostanie oficjalnie zainaugurowana. W wywiadzie dla Katolickiego Radia Podlasie bp Kazimierz Gurda zapewnił, że będzie się starał jak najczęściej być z pielgrzymami i razem z nimi wędrować. – Mam taki zamiar, o ile pozwolą mi obowiązki – mówił.
Bp Gurda, który od początku swojej posługi wspiera przygotowania do pielgrzymki (wydał m.in.: specjalny List do diecezjan w tej sprawie) wyraził zadowolenie ze sporego zainteresowania pielgrzymowaniem zarówno ze strony świeckich jak i duchownych. Cieszy go także duże zainteresowanie pielgrzymowaniem duchowym. – Ci, którzy nie mogą fizycznie brać udziału w wędrówce, mogą być na trasach pielgrzymkowych poprzez modlitwę. Wiele osób chodziło na pielgrzymkę a obecnie np. nie mogą otrzymać urlopu. Na pewno cierpią z tego powodu. Dzięki pielgrzymowaniu duchowemu mają okazję poczuć tę atmosferę. To jest bardzo piękne i potrzebne. – powiedział.
Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszy już po raz XXXIV w tym roku pod hasłem: „Pan mój i Bóg mój”. „Dla jednych to wyznanie wiary w Jezusa będzie radością, umocnieniem ich wiary, dla innych będzie stanowić znak zapytania o jakość ich wiary w Jezusa, jako Boga i Pana o zdolność do mówienia wobec innych osób o swej wierze w Niego, jeszcze dla innych wyznanie wiary pielgrzymów będzie obojętne, a może nawet wywoływać niechęć” – wyjaśnia bp Gurda w opublikowanym na stronie diecezji siedleckiej Liście do diecezjan zachęcającym do udziału w pielgrzymce i apeluje: „Bądźcie odważnymi świadkami Chrystusa!”. Dalej zaprasza do udziału zarówno świeckich jak i duchownych. „Kto tylko może niech wyruszy na całą pielgrzymkę, kto ma jakieś przeszkody niech przyłączy na do niej na jeden lub kilka dni, czy nawet na kilka godzin. Wszyscy zaś możemy łączyć się duchowo z pielgrzymami i tworzyć jedną wielką diecezjalną wspólnotę modlitwy” – zachęca.
Modlitwie pielgrzymów poleca wszystkie rodziny z diecezji, a szczególnie te, które przeżywają trudności. „Proście w waszych modlitwach, by nasze rodziny były miejscem wyznawania wiary w Jezusa jako naszego Pana i Boga i jej przekazu. By były miejscem codziennej modlitwy i wychowania dzieci według wartości wpisanych w nasze serca przez Stwórcę” – czytamy w Liście. Biskup siedlecki poleca modlitewnej pamięci także młodych ludzi decydujących o wyborze swego powołania, swej życiowej drogi: „Niech z rozwagą rozpoznają czy Jezus powołał ich do życia rodzinnego, czy do kapłaństwa lub do życia konsekrowanego. Bardzo potrzeba, aby z perspektywy swej życiowej drogi młodzi ludzie troszczyli się o zachowanie czystości swych myśli i czynów. By traktowali małżeństwo i rodzinę, jako dar pochodzący od Boga, który należy sobie bardzo cenić, troszczyć się o niego, być za niego odpowiedzialnym i dobrze przygotować się do życia tym darem”. Zachęca też aby pielgrzymi w tych intencjach ofiarowali Bogu swe wyrzeczenia i zmęczenie, swój post czy wdowi grosz.
Zwraca się także do pozostałych diecezjan, aby otoczyli pielgrzymów modlitwą a mieszkający na trasie pielgrzymki zaoferowali pomoc w postaci noclegu czy jedzenia. Zachęca do pielgrzymowania duchowego, uczestniczenia w swoich parafiach w codziennej, wieczornej modlitwie zakończonej Apelem Jasnogórskim. Chorych prosi o ofiarowanie swojego cierpienia w intencji pielgrzymkowego dzieła. „Módlmy się, aby czas pielgrzymki był dla całej naszej diecezji czasem łaski, dlatego zawierzmy go wstawiennictwu Maryi, Pani Jasnogórskiej” – pisze w liście pasterskim bp Gurda i błogosławi pielgrzymom, organizatorom, współpracownikom i wszystkim pozostającym z nimi w łączności modlitewnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.