Nabożeństwo ekumeniczne na zakończenie Europeady
28 lipca 2014 | 09:24 | dziar / am Ⓒ Ⓟ
Nabożeństwo ekumeniczne zakończyło Europeadę – trwający od 23 lipca 51. Europejski Festiwal Miłośników Kultury Ludowej, organizowany od 50 lat w wybranych miastach Europy. W Kielcach europejską kulturę ludową promowało ok. 3,5 tysiąca osób z 22. krajów.
Niedzielne nabożeństwo ekumeniczne odbyło się w Hali Sportowej przy ul. Żytniej. Celebrowali je duchowni kilku Kościołów chrześcijańskich.
Słowo Boże do zebranych uczestników Europeady, m.in. z Niemiec, Estonii, Hiszpanii, Węgier, Włoch, Portugalii, wygłosił pastor Janusz Daszuta. Duchowny zwrócił m.in. uwagę na wspólny język w śpiewie, tańcu, muzyce, którym wszyscy możemy chwalić Boga i dzieło Stworzenia.
Podczas nabożeństwa czytane były wybrane fragmenty Pisma Świętego w języku polskim i angielskim. Oprawę muzyczną liturgii zapewniły chóry z Polski i Sardynii.
Europeada to festiwal kultury ludowej organizowany rokrocznie w innym mieście europejskim. Jest pomyślana i realizowana jako wyraz wiary w przyjaźń i braterstwo między narodami kontynentu europejskiego i opiera się na idei "jedności w różnorodności".
W Kielcach od 23 lipca do 27 lipca kilkaset zespołów z większości krajów Europy na kilkunastu scenach miejskich prezentowało swoją kulturę ludową w wykonaniu dzieci, dorosłych oraz osób starszych.
Były także przeglądy muzyki chóralnej, wystawy, wspólne muzykowanie nocą, była parada głównym deptakiem miasta oraz „Europeade Ball” dla uczestników i turystów. Ceremonia otwarcia i zamknięcia 51 Europeady odbyła się w Amfiteatrze na Kadzielni.
Europeada to wielka impreza folklorystyczna, w której udział bierze rokrocznie kilkaset zespołów ludowych z całej Europy. W Kielcach gościło 3,5 tys. osób, które tańce i śpiewem wypełniły ulice miasta.
Dla zespołów Europeada to święto, interesujące spotkania i możliwość dołączenia do europejskiej społeczności ludowej. Dla mieszkańców Kielc, widzów i dla turystów, Europeada była okazją dla poznania różnych kultur – śpiewu, tańca, strojów regionalnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.