Abp Ziemba: Jedność między narodami trzeba budować na solidnym fundamencie
25 lipca 2014 | 20:00 | xmb Ⓒ Ⓟ
Za przyczyną św. Jakuba modlimy się dziś, aby współczesny człowiek przestał eksperymentować na człowieku i szukamy prawdziwych fundamentów rodziny ludzkiej, aby wszyscy umiejętnie pracowali dla dobra wspólnego – mówił abp Wojciech Ziemba. Metropolita warmiński przewodniczył Mszy św. odprawionej w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Św. Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela z okazji dnia patrona Olsztyna – św. Jakuba.
We Mszy św. uczestniczyli m.in.: Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i Przewodniczący Rady Miasta Jan Tandyrak.
W homilii abp Ziemba skupił się na znaczeniu jedności miedzy narodami i konieczności budowania tej jedności na Ewangelii. Nawiązując do czytanego dziś fragmentu Ewangelii, hierarcha podkreślił, że synowie Zebedeusza odznaczali się śmiałością w rozwiązywaniu problemów. Zawierzyli Jezusowi i poszli za Nim. Chcieli zrobić przy Jezusie karierę. Pan Jezus jednak odpowiadając uczniom – nie wiecie o co prosicie, przypomniał, że Jego misja nie ma nić wspólnego z misją polityków, rewolucjonistów, reformatorów.
Metropolita warmiński wskazał, że św. Jakub pierwszy oddał życie jako męczennik za Jezusa Chrystusa, za propagowanie innego sposobu życia na ziemi. Współczesny renesans szlaków św. Jakuba to nie zaspokojenie zwykłej ciekawości, to pragnienie, aby każdy człowiek czuł się dobrze, bezpiecznie.
Abp Ziemba nawiązał do idei Unii Europejskiej przypominając, że tworzy ją większość krajów naszego kontynentu. Wskazał, że po doświadczeniach II wojny światowej trzeba było powrócić do chrześcijańskiej wizji Europy. Twórcy Unii wiedzieli, że jedność między narodami trzeba budować na solidnym fundamencie – zaznaczył abp Ziemba. „Z przerażeniem patrzymy, jak więzy międzyludzkie budowane są bez Ewangelii i jak tracą na znaczeniu w sytuacjach trudnych, konfliktowych” – mówił metropolita warmiński.
Podczas mszy nastąpiło symboliczne przekazanie budynku kościoła parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Archaniołów archidiecezji warmińskiej. Do końca 2013 roku świątynia była zarządzana przez wojskową instytucję – Rejonowy Zarząd Infrastruktury. We wrześniu ubiegłego roku Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o likwidacji parafii wojskowej w Olsztynie i 31 grudnia ubiegłego roku majątek parafii został użyczony archidiecezji warmińskiej, która postanowiła kupić świątynię.
Wojewoda warmińsko-mazurski zgodził się na sprzedaż nieruchomości z 99-procentową bonifikatą. Aktu przekazania w imieniu skarbu państwa dokonał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.