Wspólnota Przymierze i jej praca na rzecz rodzin i potrzebujących
20 lipca 2014 | 11:45 | Marzena Brudnicka-Lissowska / am Ⓒ Ⓟ
Wspólnota Przymierze działa od 1988 r., najpierw w parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie Aninie, a obecnie w parafii pw. św. Benedykta Patrona Europy w Warszawie Sadulu.
Zrzesza rodziny (małżeństwa, ale także osoby samotnie wychowujące dzieci), samotnych dorosłych oraz młodzież (w tym młodzież studencką) i dzieci. "Wspólnota Przymierze" jest bardzo ciekawym przykładem działalności świeckich w parafii – pomagającej rodzinom i osobom potrzebującym, wychowującej w duchu chrześcijańskim przyszłe pokolenia i budującej społeczność lokalną. Podstawowym celem Wspólnoty jest praca na rzecz rodzin oraz w oparciu o rodziny. Czerpiąc z wartości Ewangelicznych, "Przymierze" wspomaga członków Wspólnoty w pogłębianiu i wzmacnianiu życia wiarą oraz relacji rodzinnych, a także wspiera wychowawczo i materialne dzieci oraz młodzież, szczególnie pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych lub niezamożnych.
Zarys charyzmatu i duchowości
Podstawowym źródłem dla charyzmatu wspólnoty jest powołanie do życia w rodzinie i małżeństwie. Ta formuła obejmuje także osoby świeckie żyjące samotnie, które pragną służyć rodzinom. Poprzez budowanie relacji rodzinnych na fundamencie, którym jest sakrament małżeństwa, Chrystus i Jego Ewangelia oraz wspólnota Kościoła, członkowie tego ruchu próbują podejmować zmagania z różnymi zagrożeniami, na jakie narażone są dzisiaj rodziny. Szczególnym charyzmatem Wspólnoty jest praca wychowawcza pośród dzieci i młodzieży, zwłaszcza tej, która pochodzi ze środowisk dysfunkcyjnych lub niewydolnych wychowawczo. Polega ona głównie na pobudzaniu rozwoju osobowego dziecka, jego zdolności twórczych i artystycznych, uczeniu aktywnych form wypoczynku, budowaniu zdrowych relacji społecznych i wspólnotowych. Praca wychowawcza z dziećmi ostateczny swój cel znajduje w kształtowaniu ich osobistej więzi z Bogiem, w formacji duchowej i moralnej, ze szczególnym uwzględnieniem formacji sakramentalnej.
Drugim charyzmatem jest wspomaganie osób tworzących Wspólnotę w ich przeżywaniu doświadczenia wiary. Wszelkie przejawy aktywności podejmowane na forum zewnętrznym i wewnętrznym wpływają zarówno na integrację grupy jak i na budowanie pogłębionej więzi z Bogiem. Wobec licznych zagrożeń moralnych, przed którymi stają współczesne rodziny, łatwiej jest zachować swoją tożsamość chrześcijańską trwając w tej Wspólnocie. Dokonuje się to poprzez:
– troskę o pogłębianie życia duchowego członków Wspólnoty, w tym dzieci i młodzieży, w ramach przeżywanych wspólnie rekolekcji, konferencji, modlitw oraz Eucharystii;
– integrowanie rodzin przez uczestnictwo w życiu Wspólnoty, budowanie relacji małżeńskich i rodzinnych w oparciu o Ewangelię, pobudzanie do podejmowania różnorakich wyzwań i rozwijania nowych zainteresowań;
– kształtowanie postawy służby drugiemu człowiekowi.
Sposoby realizowania formacji duchowej
Podstawowym przejawem realizowania charyzmatu Wspólnoty jest praca formacyjna prowadzona w ciągu roku w parafii oraz w trakcie obozów letnich i zimowych.
Regularne spotkania służą pogłębieniu modlitwy, prowadzą do bardziej dojrzałego korzystania z sakramentów, a także przybliżają ważne zagadnienia z różnych obszarów myśli i życia Kościoła. W ciągu roku grupa podejmuje także szereg działań służących przygotowaniu obozów.
Przejawy działalności wypływającej z charyzmatu Wspólnoty
Prowadzimy regularną pracę formacyjną dla dorosłych. W trakcie spotkań poruszamy różnorodne tematy, są to m.in. zagadnienia związane z Pismem św., dokumentami Kościoła, nauczaniem papieży, wydarzeniami w Kościele i jego historią, historią sztuki, pedagogiką i psychologią.
Wychowawcy
Niezmiernie istotne jest dla Wspólnoty tworzenie grupy odpowiedzialnych, zaufanych i odpowiednio wykształconych wychowawców. Dzięki tym osobom możliwe jest prowadzenie śródrocznej pracy z dziećmi i młodzieżą oraz organizacja obozów. Spotkania młodej kadry odbywają się co miesiąc.
Praca z dziećmi i młodzieżą
Obozy
W ciągu 27 lat działalności zorganizowaliśmy 57 obozów letnich i zimowych. Zapraszamy na nie także dzieci spoza Wspólnoty.
Starannie opracowujemy program obozów, zarówno opiekuńczy, tematyczny jak i religijny. Prowadzimy zajęcia przyrodnicze, sportowe, plastyczne, muzyczne, ekologiczne, modelarskie, teatralne, organizujemy różne gry i zabawy. Staramy się przybliżać historię Polski, pokazywać piękno naszej ojczyzny. Zwiedzamy ciekawe zakątki kraju. Uprawiamy różne sporty – latem pływamy wpław i na kajakach, jeździmy na rowerach, gramy w piłkę, zimą – jeździmy na nartach.
Obozowy program religijny oparty jest na codziennej Eucharystii i wspólnej modlitwie, a spotkania w grupach są prowadzone według autorskich programów formacyjnych. W ostatnim okresie przeprowadziliśmy kilka udanych programów np. przypowieści, Osiem Błogosławieństw, Jan Paweł II – Każdy może świętym być, Tajemnice Światła, Eucharystia, Ikonostas (przybliżenie przesłania Ikonostasu w kościele w Jaworkach, gdzie jeździmy na obozy zimowe), czy programy budowane na tematach roku duszpasterskiego – „Nieść ubogim nadzieję”, „Otoczmy troską życie”, „Kościół naszym domem”, „Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu”, „Słowo Boga”.
Praca śródroczna z dziećmi i młodzieżą
Zapraszamy dzieci na zajęcia formacyjne, spotkania poobozowe, organizujemy konkursy, prowadzimy warsztaty bożonarodzeniowe z pieczeniem pierników i robieniem ozdób oraz warsztaty wielkanocne – z wykonywaniem palemek i różnych drobiazgów świątecznych, odwiedzamy ciekawe miejsca (np. Centrum Kopernika, Muzeum Narodowe itp.).
Jednym z nurtów działalności podejmowanych przez Wspólnotę jest praca z młodzieżą ze szkół gimnazjalnych i średnich. Nasze wieloletnie doświadczenie wskazuje, iż młodzież chętnie włącza się w zajęcia wymagające samodzielności, myślenia, poszukiwania rozwiązań, odpowiedzialności. Z drugiej strony młodsze dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach organizowanych przez trochę strasznych kolegów. Na tej potrzebie oparliśmy pomysł organizacji tzw. „Kursu dla Pomocników”. Od wielu lat adepci tego szkolenia wspomagają kadrę wychowawczą w organizowaniu i prowadzeniu różnorodnych zajęć dla dzieci i młodzieży. Wielu byłych Pomocników podjęło studia pedagogiczne lub ukończyło odpowiednie szkolenia i pracuje jako wychowawcy na obozach lub prowadzi różnego typu zajęcia z młodzieżą.
Od kilkunastu lat Wspólnota Przymierze współpracuje z Domem Dziecka prowadzonym przez siostry franciszkanki Rodziny Maryi. Dzieci z tego Domu wyjeżdżają z nami na obozy letnie i zimowe, uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez Wspólnotę. Oprócz tego Członkowie Wspólnoty udzielają starszym dzieciom w ciągu roku szkolnego korepetycji, prowadzą zajęcia o różnej tematyce dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ponadto niektóre z rodzin należących do Wspólnoty, po uzyskaniu stosownej zgody sądu, zabierają dzieci do swoich domów na święta lub weekendy.
Podsumowanie
Wspólnota Przymierze buduje swoje istnienie na modlitwie, dążności do głębszego przeżywania wiary i stale poznawanej nauce Kościoła. Nasze działania adresujemy do osób, które pragną iść drogą wiary, chcą pogłębiać swoją relację z Panem Jezusem Eucharystycznym, dążą do wychowywania swoich dzieci w duchu katolickim, potrzebują wsparcia (szeroko rozumianego), chcą wspierać w różnorodny sposób drugiego Człowieka, dążą do poszerzenia swojej wiedzy religijnej. Staramy się odpowiadać na potrzeby współczesnego Kościoła poprzez służbę rodzinom i osobom znajdującym się często w trudnej sytuacji (finansowej, wychowawczo-opiekuńczej, moralnej).
Przymierze jako wspólnota rodzin stała się dla swoich członków przestrzenią doświadczania piękna i trudu bycia dzisiaj uczniem Chrystusa. Oddając siebie, swój czas i pracę dzieciom i młodzieży zyskujemy duchowe ubogacenie. To, że możemy w ten konkretny sposób służyć drugiemu Człowiekowi, a tym samym Bogu i Kościołowi, pozwala na poczucie spełniania przykazania miłości bliźniego.
Strona internetowa Wspólnoty http://www.przymierzeswbenedykt.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.