Ełk: Matki Bożej z Góry Karmel
17 lipca 2014 | 10:34 | mw Ⓒ Ⓟ
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel w diecezji ełckiej, od paru lat, jest uroczyście obchodzone ze względu na obecność sióstr karmelitanek. Na zaproszenie bp Jerzego Mazura w 2004 r. przybyły siostry wraz z s. Jadwigą Kwiatkowską, matką przełożoną. Od początku starano się o wzniesienie Karmelu w diecezji.
Na miejsce budowy klasztoru wybrano wzgórze w Witynach koło Ełku. Dzisiaj stoi już piękny dom zakonny. W kaplicy sprawowane są Msze św., w których mogą brać udział także świeccy. Siostry podkreślają, że realizacja tej budowy jest możliwa dzięki niezwykłej ofiarności i życzliwości diecezjan oraz darczyńców z całej Polski.
Przed głównymi uroczystościami obchodzone jest tzw. Triduum, czyli trzy dni przygotowań. Karmelitanki w tych dniach wraz z przybyłymi osobami świeckimi brały udział w nabożeństwie i Mszach św. W tym roku przygotowanie to poprowadził ks. Kazimierz Duda OCD z Zawoja. Kapłan wskazał na radość płynącą z poznawania Matki Najświętszej. Zachęcał, aby dawać dobry przykład katolickiego życia, miłości bezinteresownej, bo konsekwencje są zbawienne dla nas samych oraz drugiego człowieka. Zakonnik wyjaśnił znaczenie szkaplerza świętego. Mówił, że jest to zawiązanie szczególnego braterstwa z Maryją. „Noszący szkaplerz święty mamy iść na czele apostolskiej misji ewangelizacyjnej” – mówił karmelita. Przypomniał także, że wielkie postacie z historii m.in. św. Jadwiga, królowa Polski, Jan III Sobieski także przyjmowali szkaplerz św.
W uroczystość Patronki zakonów karmelitańskich Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur W zgromadzeniu eucharystycznym wzięły udział siostry karmelitanki oraz licznie przybyłe osoby noszące szkaplerz karmelitański i wszyscy, którzy chcieli go przyjąć. Tradycja szkaplerza karmelitańskiego związana jest z osobą św. Szymona Stocka, który w mistycznym widzeniu w 1251 r. otrzymał od Maryi szkaplerz. Najświętsza Maryja Panna wówczas powiedziała, że kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania. Nabożeństwo szkaplerza należało kiedyś do najpopularniejszych form czci Matki Bożej.
Bp Mazur zauważył, że czciciele Matki Bożej Szkaplerznej powinni dążyć do naśladowania Jej w pokorze, czystości, skromności, zawierzeniu Bogu oraz dawaniu Chrystusa innym. Życzył karmelitankom oraz zgromadzonym wiernym, aby we wszystkim naśladować Maryję, aby słuchać Boga jak Maryja, modlić się jak Ona. „Niech Matka Nadziei będzie zawsze dla was nadzieją” – zaapelował.
Bp Mazur wskazał na potrzebę modlitwy o powołania misyjne, a także o powołania do życia małżeńskiego. „Kiedy widzimy jak niektórzy zatrzymują się w połowie drogi, jako uczniowie i uczennice Chrystusa, żyją w związkach niesakramentalnych. Może też dlatego, że brakuje właściwego rozeznania drogi powołania do małżeństwa, które jest sakramentalne” – mówił biskup.
Święto Matki Bożej z Góry Karmel karmelici obchodzili od XIV w., kiedy papież Benedykt XIII zatwierdził je dla całego Kościoła. W Polsce to święto znane jest jako Matki Bożej Szkaplerznej. Szkaplerz jest znakiem maryjnym, który zobowiązuje do chrześcijańskiego życia, ze szczególnym ukierunkowaniem na uczczenie Najświętszej Maryi Dziewicy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.