Ludźmierz: kilkuset wiernych wzięło udział w pielgrzymce chorych
06 lipca 2014 | 18:38 | jg Ⓒ Ⓟ
Obrzęd sakramentu chorych oraz specjalne błogosławieństwo – to najważniejsze punkty pielgrzymki ludzi chorych i w podeszłym wieku do Sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu. Wzięło w niej udział kilkuset pątników.
Pielgrzymka rozpoczęła się od spowiedzi i przygotowania do przyjęcia sakramentu namaszczenia, które odbyło się w czasie uroczystej Mszy św. Przewodniczył jej ks. Tomasz Gucwa, jeden z podhalańskich proboszczów. Kustosz ludźmierski ks. Kazimierz Klimczak złożył mu życzenia z okazji 25-lecia jubileuszu kapłaństwa i podarował m.in. obraz przedstawiający figurę Matki Boskiej Ludźmierskiej. Potem zwrócił się do pielgrzymów. – Czasami z perspektywy łóżka i cierpienia odczuwamy lęk, ból, zadajemy pytanie dlaczego mnie to spotkało. Ale to wszystko ma sens w Bożej perspektywie – zauważył ludźmierski duszpasterz.
W homilii ks. Tomasz Gucwa zachęcał osoby chore, aby w momentach trudnych postawiły sobie krzesło przy łóżku i wyobraziły sobie, że siedzi tam Jezus. – Tak też zrobił pewien chory mężczyzna. Dużo rozmawiał z Jezusem. A odszedł do nieba, kiedy głowę położył na krześle. Siła modlitwy i męka Chrystusa przezwycięża to wszystko. Tak jak mówił nam wiele razy św. Jan Paweł II – cierpienie wasze ma sens – mówił ks. Gucwa.
Podczas uroczystej Mszy św. wierni otrzymali z rąk kapłanów sakrament namaszczenia chorych. Kapłani podchodzili do każdego chorego, błogosławili, czyniąc znak krzyża oraz namaszczali świętymi olejami. Pątnicy zostali również pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem.
W organizacji pielgrzymki pomogli Rycerze Kolumba. Każdy z pątników otrzymał specjalny, pamiątkowy obrazek z wizerunkiem Matki Boskiej Ludźmierskiej, Królowej Podhala.
Podczas pielgrzymki wspomniano w modlitwie zmarłego ks. Tadeusza Juchasa, wieloletniego proboszcza w Ludźmierzu i kustosza sanktuarium.
W 1997 r. ludźmierskie sanktuarium odwiedził Jan Paweł II. Ojciec Święty poprowadził modlitwę różańcową w języku łacińskim, która za pośrednictwem mediów była transmitowana na cały świat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.