Warszawa: żołnierze Dowództwa Operacyjnego zainaugurowali swoje święto Mszą św.
30 czerwca 2014 | 18:02 | kos Ⓒ Ⓟ
Kadra dowódcza, żołnierze i pracownicy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DORZS) zainaugurowali swoje święto Mszą św. w katedrze polowej. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. W homilii podkreślił, że potrzebne jest budowanie etosu i tożsamości żołnierza. Wyraził też wdzięczność żołnierzom, którzy niosą pomoc drugiemu człowiekowi, pełniąc misje pokojowe w rejonach konfliktów zbrojnych na całym świecie. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych obchodzi dziesiątą rocznicę powstania.
Przed Mszą św. gen. broni Marek Tomaszycki, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych złożył znicz w Kaplicy Katyńskiej. Zapalony znicz i różę pod tablicą smoleńską złożyła Krystyna Kwiatkowska, wdowa po gen. broni Bronisławie Kwiatkowskim, który zginął w katastrofie 10 kwietnia 2010 r. Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Liturgię słowa odczytali oficerowie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
W homilii bp Guzdek zachęcił do budowania tożsamości oraz etosu polskiego żołnierza. Zauważył, że udział polskich żołnierzy w misjach zagranicznych jest często krytykowany z uwagi na koszty i chęć odizolowania się od konfliktów, rozgrywających się z dala od naszych granic. – Tymczasem Kościół wzywa wszystkie ludy i narody do odpowiedzialności i współpracy w dziele budowania pokoju i umacniania sprawiedliwości – powiedział. Dodał, że od wielu lat Polacy „spieszą z pomocą w te rejony świata, gdzie społeczność międzynarodowa słyszy głos wołających o pomoc”.
Przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który podkreślał, że rolą żołnierzy jest „powołanie do obrony słabszych, ochrony uczciwych i wspomaganie pokojowego współistnienia narodów”. – Każdy z was odgrywa rolę strażnika, który musi wytężać wzrok, aby zawczasu zażegnać niebezpieczeństwo i wszędzie krzewić sprawiedliwość i pokój”. Słowo „wszędzie” wskazuje, że nie można zamknąć uszu na wołanie o pomoc, które dochodzi nawet z najdalszego zakątka świata. Wspólnota międzynarodowa potrzebuje więc nieustannie „budowniczych pokoju” – powiedział bp Guzdek.
Biskup polowy podkreślił, że żołnierzom w służbie na rzecz pokoju towarzyszą kapelani, którzy formują ich sumienia. – Czynią to zarówno w kraju, jak i na misjach, aby ci, którzy mają innym nieść pokój, najpierw sami byli ludźmi pokoju. Jeśli mają zaradzać niesprawiedliwości, najpierw sami muszą odrzucić wszelką niesprawiedliwość i nieuczciwość. Tylko człowiek wewnętrznie wolny może nieść wolność uciśnionym i prześladowanym. Tylko człowiek dobry i o szlachetnym sercu może zostawić dobry ślad w sercach ludzi umęczonych przemocą i niesprawiedliwością – wyjaśnił bp Guzdek.
Hierarcha życzył żołnierzom DORZS, aby „mieli ucho wyczulone na wołanie o pomoc ludzi udręczonych wojna, niesprawiedliwością i prześladowaniami”. – Nawet w obliczu najtrudniejszych i najbardziej złożonych sytuacji nie traćcie nigdy ufności. Niech w waszych sercach nigdy nie obumrze ziarno nadziei. Bądźcie zawsze gotowi wspierać wszelkimi środkami odważne dzieło budowania pokoju i świata bardziej sprawiedliwego – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali ks. płk Jan Domian i ks. por. Artur Samsel, kapelani ordynariatu polowego. We Mszy św. uczestniczyli żołnierze i pracownicy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Przed błogosławieństwem ordynariusz wojskowy przekazał gen. Tomaszyckiemu pamiątkowy ryngraf ordynariatu. Generał podziękował biskupowi polowemu za posługę kapelanów wojskowych. – Dziękuję za to, że Ksiądz Biskup i kapelani są z nami wszędzie tam gdzie jest to tak bardzo potrzebne, na misjach pokojowych, nawet tych najtrudniejszych – powiedział.
Po Mszy św. żołnierze DO RZS złożyli kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Jutro w siedzibie dowództwa, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odbędą się główne obchody Święta Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
DO RSZ odpowiada za planowanie i dowodzenie wojskami w operacjach pokojowych, ratowniczych, humanitarnych oraz działaniach prowadzonych w celu zapobiegania aktom terroru. Planuje, organizuje i prowadzi ćwiczenia, sprawdza utrzymanie zdolności dyżurnych sił do realizacji zadań poza granicami państwa, a także sprawuje nadzór nad operacjami specjalnymi.
Do tej pory dowództwo operacyjne dowodziło Polskimi Kontyngentami Wojskowymi w ramach operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej oraz koalicyjnych na trzech kontyngentach, m.in. w Pakistanie, Syrii, Libanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Afganistanie, Czadzie, Mali, Kongu, Republice Środkowoafrykańskiej, w krajach bałtyckich i na Morzu Śródziemnym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.