40-lecie Domowego Kościoła w Bydgoszczy
15 czerwca 2014 | 17:53 | jm Ⓒ Ⓟ
Na placu przed Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Bydgoszczy świętowano 40-lecie powstania pierwszego kręgu Domowego Kościoła w Bydgoszczy. Eucharystii jubileuszowej przewodniczył biskup pomocniczy senior archidiecezji gnieźnieńskiej Bogdan Wojtuś.
Obchody rozpoczęto od przypomnienia historii wspólnoty Domowego Kościoła, która jest gałęzią rodzinną Ruchu Światło-Życie. Zaprezentowano również członków pierwszego kręgu, księży moderatorów i pary odpowiedzialne. Eleonora Gwardzik, która wraz z mężem, nieżyjącym od 5 lat, przed 40 laty zakładała pierwszy krąg rodzin dziękowała Bogu za łaskę sakramentu małżeństwa i formację w Domowym Kościele.
Bp Wojtuś przypomniał, że małżeństwo ustanowione przez Boga, jest powołaniem i drogą do zbawienia. Podkreślił również, że małżeństwo powinno zawsze poszukiwać swojego charyzmatu. – Chodzi o wzajemną miłość, przyjmowanie z miłością potomstwa oraz o wychowanie dzieci. Ci, którzy pragną konkretnego pogłębienia, mogą to czynić właśnie w Domowym Kościele – powiedział biskup senior.
W diecezji bydgoskiej funkcjonuje 88 kręgów Domowego Kościoła. – Czterdziestolecie naszego istnienia w Bydgoszczy to okazja do dziękczynienia Bogu za dar wspólnoty, która dla tak wielu małżeństw stała się miejscem, gdzie razem odnajdywały drogę do Chrystusa, umacniając swoją więź i scalając rodzinę – powiedzieli Małgorzata i Mariusz Maciejewscy, pełniący posługę pary diecezjalnej Domowego Kościoła.
Również w czasie wspólnego radowania, w imieniu biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy, Reginie i Markowi Piątkowskim wręczono medal „Bene Merito Dioecesis Bydgostiensis” – „Dobrze Zasłużonemu Diecezji Bydgoskiej”. Małżeństwo przez wiele lat pełniło posługę pary diecezjalnej Domowego Kościoła.
Na uroczystość zaproszono wielu gości, m.in. moderatora krajowego ks. Marka Borowskiego, a także parę krajową i parę filialną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.