„Czy jest możliwa chrześcijańska Europa” – VI Debata Poznańska
03 czerwca 2014 | 09:00 | msz Ⓒ Ⓟ
O tym, czy Europa jest jeszcze kontynentem chrześcijańskim, jaka jest jej tożsamość i czy możliwa jest jej chrześcijańska przyszłość – dyskutowali uczestnicy VI Debaty Poznańskiej, która odbyła się 2 czerwca w Bazarze Poznańskim. „W Parlamencie Europejskim było dotychczas bardzo wiele grup podważających chrześcijański wymiar integracji europejskiej i kwestionujących chrześcijańskie korzenie Europy. Być może niedawne wybory zmienią tę tendencję” – stwierdził europoseł Filip Kaczmarek.
Były poseł Dariusz Lipiński zauważył z kolei, że środowiska chrześcijańskie w Europie słabo radzą sobie z obroną wartości chrześcijańskich. „Jednym z powodów tego jest eurosceptycyzm tych środowisk wobec integracji europejskiej oraz język, który nie trafia do wszystkich odbiorców, a dociera do tych już przekonanych” – zaznaczył.
Lipiński zwrócił uwagę na paradoks dający się zauważyć na Starym Kontynencie. „Europa nie ma kłopotów z własną tożsamością, ale ci, którzy daleko chcą posunąć integrację, negują jedyne źródło jej tożsamości – chrześcijaństwo” – podkreślił poseł.
Na pluralizm Europy panujący już od czasów średniowiecza wskazał marszałek Marek Jurek. Niedawno wybrany do Parlamentu Europejskiego, Marek Jurek przekonywał, że chrześcijańska Europa rodziła się w ogniu, atakowana m.in. przez Arabów i Tatarów. „Kształt christianitas zawsze był przedmiotem kontrowersji” – dodał Marek Jurek. „My, chrześcijanie dzisiaj rezygnujemy ze swojej odpowiedzialności chrześcijańskiej i to jest duży problem społeczny” – zauważył.
Europoseł odniósł się do odrzucenia przez Komisję Europejska obywatelskiej inicjatywy „Jeden z nas”, mimo że według ustaleń Traktatu Lizbońskiego KE ma obowiązek rozpatrzyć tę inicjatywę. „Mamy prawo oczekiwać, że akty wspólnotowe będą przyjęte, przecież możemy chcieć Europy chrześcijańskiej. Chrześcijaństwo jest tym, co nas wiąże” – stwierdził Marek Jurek.
Poseł Kaczmarek, który brał udział w przesłuchaniu publicznym inicjatywy „Jeden z nas” w PE podkreślił, że była ona bardzo profesjonalnie przygotowana, a mimo to próbowano dokonać manipulacji. Przekonywał, że sprawy dotyczące chrześcijaństwa to tematy, z którymi niełatwo przebić się w Parlamencie Europejskim. „Chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej prześladowaną religią na świecie, mamy prawo oczekiwać, że instytucje europejskie będą angażować się w obronę naszej religii, tymczasem one milczą” – mówił poseł. Podkreślił, że jeśli chodzi o obronę muzułmanów przed atakami buddystów w Birmie, to Komisja Europejska w tej sprawie zabiera głos.
Marek Jurek wyraził przekonanie, że Europę powinniśmy zmieniać i że jest to możliwe. „Polska musi wiedzieć, jakiej chce Europy: gwarantującej bezpieczeństwo energetyczne dzięki gazociągowi z oraz Kaspijskiego czy Morza Śródziemnego, zainteresowanej wpisaniem praw rodziny do Traktatu Europejskiego, równym traktowaniem polskich rolników. Musimy wykazywać trochę asertywności” – podkreślił Jurek.
Spotkanie, które poprowadził dr Paweł Milcarek, odbywało się w Sali Białej Bazaru Poznańskiego.
Organizatorami Debaty Poznańskiej są m.in.: Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej, Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”, Klub Inteligencji Katolickiej w Poznaniu, Fundacja Świętego Benedykta, Fundacja Altum, Instytut Tertio Millennio Oddział w Poznaniu, Fundacja Więcej Poznania, Stowarzyszenie Warsztaty Idei Obywateli Rzeczpospolitej.
Pierwsza Debata Poznańska w Bazarze Poznańskim odbyła się w marcu 2013 r., a jej gościem był abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów, które były podejmowane w czasie debat, były kultura, gender i demografia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.