Poznań: Dzień Dziecka z Caritas Archidiecezji Poznańskiej
02 czerwca 2014 | 09:09 | msz Ⓒ Ⓟ
Dwanaście tysięcy osób wzięło udział w rodzinnym święcie zorganizowanym z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca, przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Po raz siódmy odbył się on na Ostrowie Tumskim pod hasłem „Bądźmy razem”.
„Ogólnopolski Festyn wpisał się już w kalendarz wydarzeń przygotowywanych dla najmłodszych z okazji ich święta. Każdy mógł znaleźć tutaj coś dla siebie, ponieważ zapewniamy moc atrakcji nie tylko dla dzieci, ale i staramy się uwrażliwić dorosłych, którzy mogą skorzystać z porad lekarzy specjalistów w miasteczku prozdrowotnym” – podkreśla w rozmowie z KAI ks. Waldemar Hanas. Dyrektor Caritas Poznańskiej zaznacza, że celem festynu była promocja rodziny i pokazanie zdrowego modelu życia. „Zależy nam na tym, by rodziny mogły razem spędzać wolny czas” – dodał.
Festyn tradycyjnie poprzedziła koncelebrowana Msza św. w poznańskiej katedrze, której przewodniczył bp Damian Bryl. „Niech słowa towarzyszące dzisiejszemu świętowaniu staną się stylem naszego życia. Niech będą zaproszeniem do wspólnego przeżywania radości i smutków w rodzinie” – apelował w homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Zachęcił, by rodzice i dziadkowie nie zaniedbywali wspólnej, codziennej modlitwy z dziećmi w domach. „Festyn Caritas przypomina nam o tym, jak ważne jest bycie razem, znajdywanie czasu na to, by wysłuchać dzieci, umocnić je, wspomóc radą czy znakiem akceptacji” – dodał kaznodzieja.
Zebrane w katedrze rodziny dziękowały w czasie Eucharystii za dar życia swoich dzieci i prosiły, by dorośli potrafili mądrze towarzyszyć najmłodszemu pokoleniu w jego rozwoju.
Zebrani na placu katedralnym wysłuchali koncertów młodych artystów. Przed publicznością wystąpiły Orkiestra Dęta „KuSza – Kulturka i Szacuneczek”, Zespół Muzyczny „Kopernik Bend” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu i zespół „Big Band” Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza. Na placu katedralnym wystąpiła Grupa Taneczno-Wokalna „Tulipanki”. Odbył się też pokaz gimnastyki artystycznej w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Poznaniu.
Dzieci chętnie uczestniczyły też w grach i zabawach, korzystały z dmuchanych zamków i trampolin. W minizoo mogły obejrzeć gęsi, koguta, owcę i kozę.
Dużą publiczność na placu katedralnym zgromadził występ pt. „Tomek dzielny kompan Reksia” teatrzyku kukiełkowego „Pinokio” z Nowego Sącza. Przedstawienie traktowało o tym, dlaczego warto być wolontariuszem.
Tradycyjnie też dużym zainteresowaniem cieszyły się wozy strażackie i jednostki ratownicze prezentowane na terenach nadwarciańskich przez Komendę Straży Pożarnej i Policję oraz pokazy pierwszej pomocy. Najmłodsi mogli zasiąść za kierownicą samochodów, obejrzeć motorówkę ratowniczą i wsiąść na motocykl policyjny. Chętni mogli przejechać się dawnym motocyklem z bocznym wózkiem, a na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupiego obejrzeć zabytkowe samochody.
Długie kolejki ustawiały się też po bezpłatne wejściówki do Rezerwatu Archeologicznego na Ostrowie Tumskim oraz do Bramy Poznania ICHOT – Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.
Rodzinne świętowanie zakończył koncert Haliny Benedyk oraz finał loterii charytatywnej, w której można było wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. „Środki uzyskane podczas loterii zostaną przeznaczone na remont Domu Dziecka Caritas im. Świętej Rodziny w Lesznie” – poinformowała KAI Anna Michalak z Poznańskiej Caritas.
Każde dziecko na zakończenie rodzinnego świętowania otrzymało słodki upominek.
Podczas festynu nie brakowało chętnych do skorzystania z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów , badań profilaktycznych oraz badania wideodermatoskopem. Podobnie jak w ubiegłych latach był "słuchobus" oraz mobilna stacja krwiodawstwa.
Festyn 1 czerwca został zorganizowany we współpracy z Wydziałem Zdrowia Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.
Hasłem rodzinnego świętowania były słowa: „Bądźmy razem”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.