Bp Janiak: Kult św. Józefa nabiera nowego kolorytu
02 czerwca 2014 | 09:07 | ek Ⓒ Ⓟ
W Kaliszu odbył się dzisiaj odpust ku czci Opieki Świętego Józefa. Bp Edward Janiak powiedział podczas uroczystości, że kult św. Józefa nabiera obecnie „nowego kolorytu, nowej mocy i nowej siły” . Odpust połączono z modlitwą za miasto Kalisz i diecezję kaliską, XII Pielgrzymką Rolników, Ogrodników i Sadowników do św. Józefa oraz dziękczynieniem za wizytę papieża Jana Pawła II do Kalisza, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r.
Kustosz sanktuarium ks. prał. Jacek Plota przypomniał, że historia pielgrzymek rajców miejskich sięga połowy XVIII w. Reaktywowana została 22 lat temu przez Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych, a od czterech lat odbywa się w dniu odpustu Opieki Świętego Józefa. Kustosz prosił też o pamięć w modlitwie o papieżu Franciszku, który jest wielkim czcicielem św. Józefa, a 19 marca 2014 r. ofiarował świętemu pierścień jako wotum i prosił o modlitwę przed cudownym obrazem w kaliskim sanktuarium tego świętego.
– Wierzę w to mocno, że my mieszkańcy Kalisza dając świadectwo rzetelności w prawdzie i stając u stóp św. Józefa możemy przezwyciężyć największe trudności w rodzinie, osobiste, ale też dotyczące społeczeństwa – mówił bp Janiak podczas Mszy św. ku czci Opieki Świętego Józefa w kaliskiej bazylice.
Biskup diecezjalny zaznaczył, że za wstawiennictwem św. Józefa ludzie modlili się w najtrudniejszych momentach życia. Jednocześnie dodał, że w św. Józefie należy odkrywać wartość ojcostwa i rodziny, troskę o życie i godną śmierć, wartość pracy, ale też życia kontemplacyjnego. – Pragniemy podziękować św. Józefowi za to, że jest naszym patronem, że nam pomaga, ale chcemy także prowadzić życie w jego stylu: kontemplacji Pana Boga, modlitwy, wypełniania woli Bożej, głębokiej wiary wyrażonej w posłuszeństwie. Starajmy się być na wzór św. Józefa wrażliwymi na ludzkie sprawy, ale chciejmy też być cichymi, milczącymi, rozmodlonymi ludźmi – zachęcał celebrans.
Bp Janiak wskazał na jeszcze jedną cechę św. Józefa, czyli uświęcenie się przez pracę. – Starajmy się rzetelnie wykonywać nasze obowiązki według otrzymanego powołania – dodał.
Zachęcał też do modlitwy za tych, którzy żyją dzisiaj tak, jakby Boga nie było. – Wypraszajmy dla nich łaskę wiary, bo oni czasem tę wiarę tracą z powodu braku naszej miłości – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.
Kaznodzieja przypomniał też dzieje kaliskiej kolegiaty w XX wieku. Przypomniał, że w 1930 r. przypadła 50. rocznica ogłoszenia św. Józefa patronem diecezji kujawsko-kaliskiej, a pod koniec czerwca 1931 r. na Diecezjalnym Kongresie Eucharystycznym w Kaliszu zgromadziły się liczne rzesze pielgrzymów z różnych stron kraju. Dodał, że w tych uroczystościach uczestniczyli najwięksi dostojnicy Kościoła w Polsce z prymasem kard. Augustem Hlondem i ordynariuszem diecezji włocławskiej Mieczysławem Radońskim. Poinformował, że w przyszłym roku w Kaliszu odbędzie się Kongres Eucharystyczny, który będzie miał na celu pogłębienie pobożności diecezjan.
W darach ofiarnych złożone zostały m.in.: chleb, owoce i warzywa, kwiaty, kosz z darami ziemi, relikwiarz, ornat z wizerunkiem św. Jana Pawła II, obraz św. Józefa Kaliskiego. Do ołtarza przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych i Budowlanych w Kaliszu przynieśli Srebrną Lilię św. Józefa, którą bp Janiak pobłogosławił. Zostanie ona przekazana zwycięzcy Europejskiego Strzelania o Srebrną Lilię św. Józefa organizowanego przez Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych.
Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Janiak ponowił akt zawierzenia Kalisza i całej diecezji patronowi.
Na uroczystości odpustowe licznie przybyli kapłani, członkowie Kapituły Kolegiackiej i księża pracujących w urzędach centralnych diecezji, siostry zakonne, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, rolników, ogrodników, sadowników, organizacji kościelnych i społecznych, uczelni, szkół, delegacja dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaliszu w strojach staropolskich, rowerzyści z Liskowa, a także pielgrzymi z różnych stron diecezji oraz z Łomży.
Po Mszy św. wierni przeszli pod pomnik papieża, gdzie bp Janiak odmówił modlitwę do św. Jana Pawła II. Uroczystość odpustową uświetniły: zespół folklorystyczny z Piwonic i orkiestra dęta „Gród nad Prosną”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.