Gdynia: Marsz dla Życia i Rodziny wyruszył spod pomnika Ofiar Grudnia 1970
01 czerwca 2014 | 18:35 | kgi Ⓒ Ⓟ
Po raz drugi w historii Gdyni Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami miasta. Jego trasa wiodła spod pomnika Ofiar Grudnia 1970 do kościoła pw. św. Piotra Rybaka, gdzie została odprawiona Msza święta na jego zakończenie.
Hasło tegorocznego Marszu to „Rodzina obywatelska. Rodzina – wspólnota – samorząd”. – Przed wyborami samorządowych, chcemy zwrócić uwagę na fakt, że rodzina jest jednym z najważniejszych zasobów wspólnoty lokalnej i samorządu. To w rodzinie dziecko zdobywa swoje pierwsze doświadczenia społeczne, uczy się określonych zachowań i norm postępowania – mówił Adam Sobiech, koordynator Marszu w Gdyni. – Marsze mają pokazać, że warto postawić na rodziny. I na tych kandydatów na radnych, którzy stawiają na podobne wartości.
Marsz to przede wszystkim święto rodzin, okazja do tego, by publicznie wyrazić radość z jej posiadania, ale też okazja, by spotkać się z osobami, które wyznają te same wartości. Uczestniczą w nim przede wszystkim młode rodziny z dziećmi, a także różne ruchy i stowarzyszenia. – Chcemy pokazać w tych trudnych czasach, jak powinna wyglądać rodzina, że mama jest kobietą, tata mężczyzną, oboje się kochają – opowiadała Katarzyna Dunst z Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. – Pragniemy, by nasze dzieci czerpały tę miłość i kiedyś przekazywały ją dalej. Chcielibyśmy ich mieć jak najwięcej –mówiła.
Marsz miał charakter religijny. – Chcemy wesprzeć modlitwą wiarę w narodzie. Życie jest darem Bożym – stwierdził o. Eugeniusz Leśniak CSsR, proboszcz parafii św. Piotra Rybaka w Gdyni. – Życia trzeba bronić od jego poczęcia do naturalnej śmierci.
Zakończeniem Marszu była Msza święta. – Ile razy pytamy dlaczego Pan Bóg jest tak słaby w tym świecie? Słaby się przecież narodził, słaby umarł. On nie jest słaby –mówił podczas homilii ks. Filip Krauze, wykładowca Gdańskiego Seminarium Duchownego. – On jest Królem wieków, szanującym ludzką wolność. Żaden inny system wolności ludzkiej nie szanuje, każdy jest interesowny. Jezus, Jego Duch Święty, szanuje wolność człowieka. Dlatego, jeżeli chcemy, żeby Chrystus rzeczywiście rządził tym społeczeństwem, tym światem, aby życie było szanowane, aby praca była ceniona, sprawiedliwość zaistniała, potrzebujemy wielkiego posłuszeństwa Bogu i Duchowi Świętemu w Kościele. Ile tego posłuszeństwa, tyle władzy Chrystusa w świecie – mówił kaznodzieja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.