Pabianice: XIX Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Łódzkiej
25 maja 2014 | 15:12 | łg Ⓒ Ⓟ
Od tysięcy lat Pismo Święte pomaga tworzyć piękne i szczęśliwe rodziny, pomaga w ich dojrzewaniu i rozwoju, daje odpowiedź w chwilach wątpliwości, broni w sytuacjach zagrożenia i kryzysu" – mówił dziś bp Jan Wątroba podczas XIX Pielgrzymki Rodzin Archidiecezji Łódzkiej do Pabianic. W trakcie uroczystości, która odbyła się w sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe, małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie.
Witając wiernych abp Marek Jędraszewski przypomniał słowa Jana Pawła II z adhortacji "Familiaris consortio", w której papież napisał, że rodzina jest przedmiotem ataków ze strony licznych sił, które chciałyby ją zniszczyć lub przynajmniej zniekształcić. "Dzisiaj, 30 lat później, gdy rodzina jest jeszcze bardziej zagrożona, odbędzie się synod biskupów poświęcony właśnie rodzinie" – przypominał metropolita łódzki. Zaznaczył, że papież Franciszek, podczas ostatniej wizyty ad limina apostolorum, postawił polskim biskupów wiele pytań i zadań dotyczących rodziny.
Bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny podkreślił w homilii, że szukając wzoru rodziny, współcześni chrześcijanie powinni patrzeć na Świętą Rodzinę i pytać o wiarę. "Czy może jest ona w nas tylko wtedy, gdy w naszych domach wszystko układa się pomyślnie? Gdy żyjemy w zdrowiu, zgodzie i miłym nastroju? Czy jest też ona dla nas ostoją w chwilach trudnych, tak jak była dla Józefa i Maryi? Czy wtedy potrafimy zawierzyć?" – zachęcał do refleksji biskup rzeszowski.
Ordynariusz rzeszowski wskazywał, że droga do bycia świętą rodziną jest prosta, zaś Pismo Święte od tysięcy lat pomaga tworzyć piękne i szczęśliwe rodziny. "Pomaga w ich dojrzewaniu i rozwoju, daje odpowiedź w chwilach wątpliwości, broni w sytuacjach zagrożenia i kryzysu" – mówił bp Wątroba. Pytał następnie czy Biblia, która jest w większości domów – jest wykorzystywana. Przykład wielu małżeństw pokazuje – mówił kaznodzieja – że wspólne poznawanie Pisma Świętego uratowało wiele rodzin.
Bp Wątroba przypomniał postać św. Maksymiliana Kolbe i jego rodzinę. "To jest ten czytelny i wymowny przykład ukazujący prawdę o tym, jak wiele zależy od rodzin. Od niej wszystko się zaczyna" – wskazywał biskup. Przekonywał, też, że "osobisty przykład rodziców wierzących, modlących się i żyjących zgodnie z wyznawaną wiarą, to bezcenny i najbardziej skuteczny sposób przekazania wiary kolejnym pokoleniom".
Biskup rzeszowski stwierdził też, że w dobie kryzysu rodziny potrzebne jest jej odrodzenie. "W tym trudnym, a tak ważnym procesie ratowania i odrodzenia polskiej rodziny najważniejszą rolę odgrywa ona – żona, matka, kobieta. To kobieta musi ponownie odkryć wielkość swojego powołania, którego istotną częścią jest macierzyństwo. Bo to dzięki macierzyństwu przez historię idą ciągle nowe pokolenia" – mówił biskup.
Na zakończenie Mszy św. abp Marek Jędraszewski wręczył odznaczenia za zasługi dla rodziny. Statuetkę "Maryja Matka Życia" otrzymało małżeństwo Magdaleny i Piotra Ogrodowczyków. Są oni współzałożycielami Forum Rodziców i Wychowawców "Nie szkodzić" i twórcami poradni rodzinnej przy par. św. Jana XXIII w Łodzi. Medal "Zasłużony w służbie rodzinie" otrzymała Olimpia Janz, instruktorka naprotechnologii. Wyróżnienia zostały przyznane na wniosek Centrum Służby Rodzinie.
Po liturgii małżonkowie, którzy świętują w tym roku 25-lecie i 50-lecie małżeństwa, otrzymali specjalne pamiątki.
Mszę świętą celebrowali także m.in. emerytowany metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, emerytowany abp Janusz Bolonek oraz biskupi Adam Lepa i Ireneusz Pękalski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.