Gorzów Wlkp.: wojewódzkie obchody Dnia Strażaka
23 maja 2014 | 16:12 | wm Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim 23 maja zainaugurowane zostały wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko- gorzowskiej Tadeusz Lityński.
Czy jest potrzebne świętowanie, defilady, śpiew i zabawy – na takie pytania w homilii odpowiadał bp Lityński. Hierarcha zauważył, że czas świąteczny jest po to, by „otwierać serca na drugiego człowieka”, to też „chwila oderwania się od stresu i emocji”. – Święto jest znakiem tego, co dzieje się po tamtej stronie. Jest niebem. Potrzebą bycia razem. Święto jest wpisane w życie człowieka – mówił.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych, parlamentarzyści, wojsko, policja, straż miejska, kapelani ochotniczej i państwowej straży pożarnej oraz ponad 20-osobowa grupa dzieci z Wymiarek, uczestniczących w polsko-niemieckim projekcie pod nazwą „Od przedszkolaka do strażaka”. Wszystkie dzieci ubrane były w profesjonalne mundurki strażackie.
Z okazji patronalnego święta strażaków odbyło się także uroczyste otwarcie nowego obiektu Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. Zasłużeni strażacy uhonorowani zostali odznaczeniami i nominacjami na wyższe stopnie służbowe. Na zakończenie uroczystości odbędzie się strażacki festyn rodzinny na Placu Grunwaldzkim, w trakcie którego obok defilady pododdziałów i pokazu musztry paradnej przewidziano wiele atrakcji dla gorzowskich rodzin.
Patronem strażaków jest św. Florian. Urodził się ok. 250 roku w Zeiselmauer w Austrii. Żył w czasach prześladowań chrześcijan. W 304 r. poniósł śmierć męczeńską ginąc w rzece Enns. Nad jego grobem wybudowany został kościół i klasztor oo. benedyktynów, a później klasztor kanoników laterańskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.