Abp Zimowski zostanie członkiem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie
19 maja 2014 | 10:08 | rm Ⓒ Ⓟ
Abp Zygmunt Zimowski zostanie włączony do grona członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Uroczystość odbędzie się 15 czerwca w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie.
Tego dnia abp Zimowski będzie sprawował Eucharystię, inaugurującą Wielką Nowennę ku czci Chrystusa Zmartwychwstałego. Odtąd co miesiąc, aż do 2033 r. w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie biskupi i kapłani – członkowie Zakonu, będą sprawować Msze św. ku czci Chrystusa Zmartwychwstałego, jako przygotowanie do Wielkiego Jubileuszu 2000 lat od Zmartwychwstania Chrystusa. Po Mszy św. nastąpi nawiedzenie Kaplicy Grobu Bożego.
– Na uroczystość zapraszamy Czcigodne Damy i Dostojnych Kawalerów, a szczególnie nowo przyjętych członków Zakonu. Będą oni mogli złożyć w Polskiej Jerozolimie modlitewne dziękczynienie za Inwestyturę, która dokona się tydzień wcześniej w Kielcach – mówi Sławomir Adamiec z Zakonu.
Historia Bożogrobców w Miechowie sięga 1163 r. Komes Jaksa herbu Gryf sprowadził z Ziemi Świętej do Małopolski stróżów Grobu Bożego. Nad wysypanym kopczykiem ziemi z Jerozolimy zbudowano pierwszy wzniesiony z kamienia i cegły niewielkich rozmiarów kościółek, potem kolejne, jako schronienie dla najstarszej (z ok. 1530 r.) i najwierniejszej repliki Grobu Chrystusowego na świecie.
Głównym zadaniem miechowskich bożogrobców było szerzenie nabożeństwa do Grobu Bożego. Spopularyzowali oni w podległych im kościołach m.in. budowę Bożych Grobów w Wielki Piątek, organizowali uroczystości w Wielkim Tygodniu i w drugą niedzielę po świętach wielkanocnych.
Rozkwit Zakonu Bożogrobców miał miejsce w XV wieku, a miechowskie sanktuarium stało się jednym z najprężniejszych ośrodków zakonu. Kiedy Jerozolima została opanowana przez muzułmanów, bożogrobcy odprawiali w Miechowie nabożeństwa pasyjne, rezurekcyjne i już wtedy Miechów otrzymał nazwę „polskiej Jerozolimy". Do samego Miechowa ściągały pielgrzymki z Polski i z całej Europy. Miechowici uzyskali od Stolicy Apostolskiej odpusty podobne do tych, które otrzymywali pielgrzymi odwiedzający Ziemię Świętą. Byli wśród nich polscy królowie.
W 1819 r. nastąpiła kasata zakonu bożogrobców, ale wieloletnie starania kolejnych proboszczów miechowskich o przywrócenie dawnej rangi zostały zwieńczone sukcesem: w 1996 r. kościół – kilkakrotnie w ciągu stuleci odbudowywany i rozbudowywany – został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Odbyła się wówczas także pierwsza inwestytura w Polsce. W 1997 r. biskup kielecki Kazimierz Ryczan erygował Miechowską Kapitułę Kolegiacką. Zakon bożogrobców liczy obecnie ok. 30 tys. osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.