Radomyśl nad Sanem: ogólnopolska parada Straży Wielkanocnych „Turki 2014”
11 maja 2014 | 19:21 | apis Ⓒ Ⓟ
Ponad 50 zespołów, drużyn i oddziałów Straży Grobowych wzięło udział w XI Ogólnopolskiej i XXII Podkarpackiej Paradzie Straży Wielkanocnych „Turki 2014” w Radomyślu nad Sanem. Paradne występy i pokazy musztry wzbudziły duże zainteresowanie zebranych licznych widzów. Uroczystości przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
W uroczystej Mszy wzięły udział drużyny, orkiestry dęte, grupy obrzędowe z południowej i wschodniej Polski oraz przedstawiciele władz samorządowych i licznie przybyli mieszkańcy oraz goście. Parada Straży Wielkanocnych była także uświetnieniem obchodów 400-lecia powstania parafii św. Jana Chrzciciela.
W homilii bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił duże kulturowe znaczenie ludowych tradycji, które swoje korzenie umiejscowione mają w przeżywanej wierze. – Straże grobowe, nazywane popularnie „Turkami”, które w wielu miejscach Polski włączają się w Triduum Paschalne, są wyrazem wiary w Zmartwychwstanie Chrystusa, wiary obecnej i mocnej w Ludzie Bożym. Dzięki bogatym strojom i rytuałowi, przekazywanym z pokolenia na pokolenie, ta wiara promieniuje na lokalne społeczności, ożywia je i umacnia – mówił biskup sandomierski.
Po Mszy św. odbyła się prezentacja zespołów i oddziałów przybyłych Straży Grobowych oraz pokazy musztry paradnej.
– Nasza tradycja sięga kilku wieków. Przekazy naszych dziadków wspominają, że pierwszą straż zaciągnęli żołnierze, którzy wrócili z wyprawy wiedeńskiej w dzień Wielkiego Piątku. Prezentując zdobyczne na Turkach stroje trzymali straż przy Grobie Pańskim i tak ta tradycja jest przechowywana do dziś – mówił pan Stanisław z jednej z podkarpackich miejscowości.
Zdaniem Zdzisława Nikolasa z Bractwa pw. św. Barbary z Ulanowa, udział młodzieży w drużynach Straży Wielkanocnych daje nadzieję, że ta tradycja zostanie utrzymana i przekazana przyszłym pokoleniom. – Przywieźliśmy z sobą naszą armatę, którą co roku ogłaszamy zmartwychwstanie Pana, a dziś chcemy uczcić wystrzałami wspólne spotkanie oddziałów Straży Grobowych. W naszym bractwie jest ponad 100 osób w wieku od 18 do 80 lat – opowiadał Zdzisław Nikolas.
Tradycja wstawiania Straży Grobowych w Triduum Paschalne w różnych rejonach Polski sięga kilku wieków. Tradycyjne ubiory, zwyczaje starannie pielęgnowane stanowią lokalną kulturę i obrzędowość związaną z przeżywaniem Świąt Wielkanocnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.