Bp Fortuniak: Lwów to miasto szczególne w naszej historii
10 maja 2014 | 13:43 | msz Ⓒ Ⓟ
„Lwów to miasto, które zajmuje szczególne miejsce w naszej historii” – mówił w czasie Mszy św. w intencji Kresowian w poznańskiej bazylice farnej bp senior Zdzisław Fortuniak.
W Eucharystii sprawowanej z okazji trwających w stolicy Wielkopolski XVII Dni Lwowa i Kresów oraz 25. rocznicy powstania poznańskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich uczestniczyli ks. prof. Józef Wołczański z Uniwersytetu św. Jana Pawła II w Krakowie, ks. Andrzej Jagiełko CR ze Lwowa, ks. kan. Tadeusz Magas z Poznania oraz członkowie i sympatycy towarzystwa.
W homilii bp Fortuniak, przypominając najważniejsze wydarzenia w historii Lwowa, zaznaczył, że nadanie przez króla Kazimierza Wielkiego dokumentu lokacyjnego miasta w 1356 r. „umożliwiło rozwój tego ośrodka, a jego mieszkańcy Polacy, Rusini, Ormianie, Żydzi i Tatarzy uzyskali gwarancję zachowania praw, religii oraz obyczajów”.
Podkreślił też, że król Jan Kazimierz we lwowskiej katedrze złożył śluby w 1656 r., wybierając Matkę Bożą na Królową. Kaznodzieja podkreślił, że ta ludność trwała w wierności Rzeczpospolitej, a zawołanie „semper fidelis” – zawsze wierne stało się dewizą Lwowa.
Bp Fortuniak zwrócił uwagę, że Lwów urzekał ludzi przede wszystkim kulturą, „która nadawała temu miastu swoisty klimat i czyniła z niego poważny ośrodek życia kulturalnego i naukowego”. Wspomniał nazwiska osób związanych z tym miastem, które na trwałe wpisały się w polskie życie naukowe i literackie, jak Aleksander Fredro, Juliusz Kleiner, Kazimierz Twardowski czy Stefan Banach. Zwrócił uwagę na bolesne powojenne losy jego mieszkańców, którzy zostali przesiedleni na zachodnie ziemie Polski.
„Miasto semper fidelis uformowało ludzi, którzy także jemu dochowują wierności w myślach, wspomnieniach i serdecznych uczuciach przechowywanych w kresowych duszach” – stwierdził bp Fortuniak.
W południe na poznańskim Starym Rynku odbył się piknik lwowski, podczas którego wystąpiły zespoły kresowe „Wiwaty”, „Chawira” oraz duet solistów Operetki Wrocławskiej Ewa i Ryszard Klanieccy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.