Licheń: koncerty wokalno-organowe na majówkę
04 maja 2014 | 18:00 | ra Ⓒ Ⓟ
Trzech koncertów wokalno-organowych mogli wysłuchać wierni w licheńskim Sanktuarium podczas trzech pierwszych majowych dni. Okazją do ich zorganizowania była 150. rocznica powstanie The Royal College of Organists, organizacji zrzeszającej organistów z całego świata, do której od ubiegłego roku należy Michał Szostak, organista pracujący w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
Trzydniowe koncertowanie rozpoczęło się 1 maja w kościele pw. Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych w Grąblinie. Publiczność mogła usłyszeć "najmłodsze" z sanktuaryjnych organów, które zostały zbudowane w 2010 roku przez firmę "Zych" z Wołomina. Drugiego koncertu można było wysłuchać w kościele parafialnym pw. św. Doroty w Licheniu na instrumencie, który w ubiegłym roku został kompleksowo odrestaurowany, a w roku bieżącym obchodzi 30-lecie powstania. Zwieńczeniem cyklu koncertów był występ na największych organach w Polsce noszących imię św. Jana Pawła II. Licheński instrument jest największym tego typu w Polsce i jednym z największych na świecie. Liczący 157 głosów składa się z 5 części: symfonicznych organów południowych, organów nawy zachodniej, organów nawy wschodniej oraz dwóch mniejszych części nad prezbiterium. Traktura gry każdego z instrumentów jest mechaniczna. Wszystkie instrumenty są połączone elektronicznie w jeden. Główny stół gry mieści się w prezbiterium i umożliwia grę na wszystkich instrumentach jednocześnie. Ma sześć manuałów i klawiaturę nożną. Jest to największy kontuar świata w budynku sakralnym.
W trakcie koncertów publiczność mogła w pełni poczuć potęgę, moc i dostojeństwo wszystkich trzech licheńskich instrumentów w głównej mierze dzięki panu Michałowi Szostakowi, licheńskiemu organiście, który od ubiegłego roku jest członkiem The Royal College of Organists w Londynie, a od marca br. posiada certyfikat tejże organizacji potwierdzający wysokie umiejętności gry na organach. Instytucja, która powstała w 1864 roku, obecnie święci 150-lecie powstania. Z tej okazji przez cały rok 2014 odbywają się koncerty, z których trzy w okresie od 1-3 maja odbyły się w licheńskim Sanktuarium. W koncertach uczestniczyły także dwie wybitne polskie śpiewaczki – Agnieszka Kledzik (sopran) i Maja Wojnarowicz (mezzosopran) z Warszawy.
Podczas koncertów można było usłyszeć utwory najznamienitszych twórców muzyki anglikańskiej m.in. "Alleluja" z oratorium "Mesjasz" J.F. Haendla, "Voluntary and air" Henry’ego Purcella’a. Zabrzmiały także utwory Fryderyka Chopina – "Preludium c-moll" oraz "Preludium h-moll", a także polonez a-moll "Pożegnanie ojczyzny" M.K. Ogińskiego. Nie zabrakło oczywiście przepięknego "Ave Maria" Bacha/Gounoda, "Poloneza" Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy oraz "Gaude Mater".
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.