Symbole ŚDM zakończyły pielgrzymkę po archidiecezji poznańskiej
04 maja 2014 | 10:30 | bt Ⓒ Ⓟ
Wieczorem w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski symbole Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) zakończyły swoją 20-dniową pielgrzymkę po archidiecezji poznańskiej. Ostatnią modlitewną stacją podczas ich peregrynacji było sanktuarium maryjne w Borku Wlkp. Stamtąd Krzyż ŚDM oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) zostały przewiezione do diecezji kaliskiej.
„Zgromadziliśmy się przy Krzyżu, który dał młodym św. Jan Paweł II, by nieśli go do różnych krajów Europy i świata wraz z kopią wizerunku Matki Bożej zwanego Ocaleniem Ludu Rzymskiego, jednej z bodaj najstarszych ikon Matki Bożej” – przypomniał młodzieży zgromadzonej w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Borku Wlkp. bp Grzegorz Balcerek nazywając symbole ŚDM szczególnymi relikwiami św. Jana Pawła II.
Poznański biskup pomocniczy przewodniczył w tym miejscu, na południowych krańcach archidiecezji poznańskiej, w którym od końca XIII w. czczona jest Maryja, uroczystej Mszy św. sprawowanej wieczorem w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski.
„Maryja w szczególny sposób uczy nas uwielbienia Boga w tajemnicy wcielenia, czyli przyjścia Syna Bożego na ziemię. Uczy nas słuchania Słowa Bożego, jest wzorem pokornej, wytrwałej modlitwy, uczy nas także mądrości krzyża. Można śmiało powiedzieć, że dzięki naszej wierze znaleźliśmy się w szkole Maryi” – mówił biskup do młodzieży licznie przybyłej do Borku także w sąsiednich parafii. Wszystkich starszych obecnych w sanktuarium wezwał natomiast do modlitwy w intencji młodych ludzi i przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 r.
Duchowym przygotowaniem do tego właśnie wydarzenia, podczas którego z młodymi spotka się papież Franciszek, jest peregrynacja symboli ŚDM po naszym kraju. Młodzi Polacy otrzymali je od Brazylijczyków w Niedzielę Palmową w Rzymie. Już dzień później, w Wielki Poniedziałek 14 kwietnia, kiedy obchodziliśmy 1048. rocznicę Chrztu Polski, dotarły one do Poznania, przywiezione przez przedstawicieli Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej „Jordan”. Tam, w najstarszej na ziemiach polskich katedrze, podczas Mszy św., którą celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, rozpoczęły one swoją wędrówkę po archidiecezji poznańskiej.
„W ciągu 20 dni nawiedziły one 120 miejsc. Wszędzie, gdzie dotarliśmy, przy Krzyżu i Ikonie trwała modlitwa, do której zapraszaliśmy nie tylko młodzież, ale wszystkich ludzi” – zaznacza w rozmowie z KAI ks. Arkadiusz Szady, opiekun Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej „Jordan”, a jednocześnie archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.
„Przygotowując trasę peregrynacji wsłuchaliśmy się także w głos papieża, aby te symbole trafiły do miejsc świętych, takich jak kościoły, ale też takich jak szpitale, więzienia, poprawczaki, domy pomocy społecznej, hospicja, szkoły, ulice czy rynki miast. I wszędzie tam widzieliśmy, jaką ludzie mają potrzebę Boga i modlitwy” – wyznaje ks. Szady, który towarzyszył symbolom ŚDM w ich peregrynacji po archidiecezji.
Do udziału w tej pielgrzymce zaproszone zostały również zakony, gdzie w nocy przy symbolach ŚDM, trwała modlitwa w intencji młodzieży i przygotowania do ŚDM w Krakowie.
Symbole ŚDM zakończyły swoją pielgrzymkę po archidiecezji poznańskiej 3 maja w sanktuarium maryjnym w Borku Wlkp. Następnie, do 18 maja, peregrynować będą po diecezji kaliskiej, a do spotkania młodzieży w Krakowie w 2016 r. odwiedzą one wszystkie polskie diecezje.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.