Trudna sytuacja Kościoła na Ukrainie – majowy numer „Misyjnych Dróg”
24 kwietnia 2014 | 08:53 | mw OMI Ⓒ Ⓟ
Analizie sytuacji Kościoła na Ukrainie w kontekście ostatnich wydarzeń w tym kraju poświęcony jest nowy, majowy numer dwumiesięcznika „Misyjnej Drogi”, wydawanego przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
„Bóg zaskakuje, zaskakują też ludzie. Zaskoczyła i sytuacja na Ukrainie. Majdan, Krym, wschodnie regiony kraju zmieniają się szybko. Warto przeczytać świadectwa obecności Kościoła w tym czasie i w tych miejscach: o poruszeniach serc, o zamianie kościołów na szpitale i o trudnym budowaniu wspólnot kościelnych” – pisze w edytorialu o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny poznańskiego czasopisma.
Na łamach „Misyjnych Dróg” autorzy podejmują się analizy trudnej sytuacji Kościoła w tym kraju. Historyk Paweł Stachowiak oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski przedstawiają bezpośrednie przyczyny wydarzeń na Majdanie, Krymie, czy we wschodnich regionach Ukrainy, a także ukazują trudne elementy historii stosunków z Polską i Polakami. O. Witalij Sadwarij, dominikanin i Irena oraz Igor Grinczenko z Kijowa relacjonują wydarzenia na Majdanie oraz zaangażowanie Kościoła w pokojowe rozwiązanie konfliktu. Podobnie Konstanty Cieszkowski przedstawia wydarzenia na Krymie. Zauważono także jubileusz 25-lecia pracy duszpasterskiej oblatów w tym kraju i zaangażowanie Polaków w pomoc Ukraińcom.
W 165. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą także rozmowy z oblackimi biskupami na Ukrainie. Bp Radosław Zmitrowicz z Kamieńca Podolskiego mówi o grzechu jako przyczynie krwawych rozruchów, o słabości państwa oraz zaangażowaniu Kościoła na rzecz pokoju. Bp Jacek Pyl z Krymu, przedstawia sytuacje Kościoła w tym miejscu.
O kościele grekokatolickim na Ukrainie pisze ks. Jarosław Moskałyk, ekumenista greckokatolicki z UAM w Poznaniu, a o prześladowaniu chrześcijan na Kubie ks. Rafał Cyfka z PKwP. Medytacje o pokoju, przebaczeniu i miłosierdziu opublikował o. Andrzej Madej OMI.
„Postanowiłem odnaleźć byłych pracowników fabryki, by zdobyć więcej szczegółowych informacji. Dotarłem do pana Jarosława, który był operatorem wtryskarki”. To fragment zapisków z wyprawy podróżnika Kamila Wesołowskiego do Tywrowa na Podolu, gdzie zabytkowy kościół w okresie komunizmu zamieniono na fabrykę plastiku.
W majowym wydaniu czasopisma znajdują się też informacje dotyczące projektu „Adopcji misyjnej” prowadzonego przez redakcję. Podsumowano też udaną kampanię „Misjonarz na Post”, dzięki której wszyscy polscy misjonarze są otoczeni opieką duchową.
„Misyjne Drogi” to, prawie stu stronnicowy, dwumiesięcznik założony w 1983 r. w Poznaniu przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, o. Andrzeja Madeja OMI, Aldonę Piwko, Beatę Zajączkowską, Eugeniusza Sakowicza, czy ks. Andrzeja Dragułę. W piśmie gościli też m.in. Wojciech Cejrowski, Jasiek Mela, Robert "Litza" Friedrich, Wanda Błeńska, Anna Golędzinowska czy Varis Dirie. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych, antropologicznych. To czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.