Katowice: powstał serwis internetowy o procesie beatyfikacyjnym ks. Jana Machy
14 kwietnia 2014 | 17:51 | Archidiecezja Katowicka Ⓒ Ⓟ
Uruchomiony został specjalny serwis internetowy poświęcony osobie sługi Bożego ks. Jana Machy oraz jego procesowi beatyfikacyjnemu. Serwis dostępny jest pod adresem www.ksmacha.pl
W serwisie można na bieżąco śledzić wydarzenia związane z beatyfikacją śląskiego kapłana męczennika II wojny światowej. Znalazło się tu kalendarium procesu, osoby odpowiedzialne za jego przebieg oraz szereg dokumentów. Są również modlitwy o beatyfikację oraz o wstawiennictwo sługi Bożego ks. Machy.
Strona www.ksmacha.pl przynosi także mnóstwo materiałów dotyczących kandydata na ołtarze. Jest jego obszerny życiorys, a także precyzyjne kalendarium życia. Można przeczytać listy i kazania ks. Machy. Bogata jest zawartość działu multimediów, wśród których znalazły się unikatowe zdjęcia, dokumentujące życie kapłana-męczennika.
24 listopada 2013 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy, na który zgodę wydała Konferencja Episkopatu Polski i Kongregacja ds. Świętych. Postulatorem procesu został ks. dr Damian Bednarski.
Ksiądz Jana Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w Starym Chorzowie. W wieku 25 lat został wyświęcony na kapłana. W czasie II wojny światowej pomagał rodzinom, których bliscy przebywali w więzieniach i obozach hitlerowskich. Pozyskiwał środki materialne, udzielał ślubów w języku polskim, nauczał religii i głosił słowo Boże. Na skutek swojej charytatywnej i duszpasterskiej działalności we wrześniu 1941 r. został aresztowany przez gestapo, a po licznych przesłuchaniach i torturach skazany na śmierć. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 r. Ciała duchownego nigdy nie zwrócono rodzinie. Symboliczny grób znajduje się na cmentarzu rodzimej parafii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.