Sandomierz: uliczna „Droga Krzyża z Janem Pawłem II”
13 kwietnia 2014 | 17:59 | apis Ⓒ Ⓟ
W Niedzielę Palmową ulicami Sandomierza przeszła „Droga Krzyża z Janem Pawłem II”, będąca podsumowaniem wielkopostnych modlitw pasyjnych odprawianych w kościołach stacyjnych miasta. Modlitwie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
W słowie do uczestników nabożeństwa ordynariusz mówił o duchowym wymiarze codziennych trudów w łączności z krzyżem Chrystusa.
– Patrząc na krzyż Chrystusa, musimy spojrzeć w nowy, bardziej ewangeliczny sposób na nasze życiowe doświadczenia, próby, porażki. Nie możemy skupiać się na sobie, lecz dostrzegać problemy innych, być z nimi solidarni – apelował hierarcha.
– Musimy nabrać wiary, że nasze trudy, modlitwy, cierpienia są miłe Bogu i zawsze wydają owoc. Nigdy nie idą na marne. Trzeba oddawać swoje życie Bogu w codzienności, aby zmartwychwstać z Chrystusem i żyć wiecznie w Jego Królestwie – podkreślał bp Nitkiewicz.
Uliczna Droga Krzyżowa zgromadziła wielu wiernych, kapłanów, alumnów sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, przedstawicieli Legionu Maryi, młodzież z organizacji strzeleckiej, harcerzy, Rycerzy Kolumba oraz przedstawicieli różnych stanów i zawodów.
Pasyjna procesja rozpoczęła się przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a następnie uczestnicy wędrując ulicami miasta rozważali kolejne stacje drogi Chrystusa na Golgotę. Pasyjne medytacje przygotowała i poprowadziła młodzież gimnazjalna i ze szkół średnich.
Oprawę muzyczną i śpiew poprowadziły schole z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Józefa. Przy każdej stacji do niesienia krzyża podchodziły osoby reprezentujące różne stany i zawody. Zakończenie nabożeństwa odbyło się na Palcu Papieskim pod figurą bł. Jana Pawła II na sandomierskich Błoniach.
Sandomierska Droga Krzyżowa była jednym z duchowych elementów przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.