Biskupi greckokatoliccy o duszpasterstwie
09 kwietnia 2014 | 10:00 | kg (KAI/RISU) / br Ⓒ Ⓟ
Sprawy duszpasterskie w warunkach, w jakich znalazła się obecnie Ukraina, a także odnowienie Aktu Poświęcenia kraju Opiece Matki Bożej i przygotowania do wyborów parlamentarnych – to główne zagadnienia, jakie omawiano na 63. sesji Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).
Obrady toczyły się w dniach 3-4 kwietnia w ośrodku wypoczynkowym archieparchii lwowskiej UKGK we Lwowie-Brzuchowicach, podała 8 bm. Religijno-Informacyjna Służba Ukrainy (RISU).
W pracach synodalnych, którym przewodniczył zwierzchnik Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk, wzięli udział wszyscy biskupi UKGK oraz biskup mukaczewski Milan Šašik i jego biskup pomocniczy Nil Łuszczak. Przybyli również trzej biskupi-nominaci: Mychajło Bubnij – nowy egzarcha odesko-krymski, Wasyl Tuczapeć – nowy egzarcha charkowski i Bohdan Manyszyn – nowy biskup pomocniczy eparchii stryjskiej. Otwierając posiedzenie abp Szewczuk życzył nominatom błogosławionej i pomyślnej posługi na powierzonych im urzędach.
Przed rozpoczęciem właściwych obrad odbyło się krótki seminarium nt. kaznodziejstwa i głoszenia Dobrej Nowiny, które poprowadził o. Joasaf Moszczycz.
Głównym przedmiotem spotkania biskupów były sprawy duszpasterstwa w obecnych, trudnych warunkach, w jakich znalazł się kraj w ostatnim czasie. O ich aspektach duchowych mówił o. Iwan Howhera, o ich wymiarze psychologicznym – świecki Ołeh Romanczuk, a założenia projektu rehabilitacyjnego pod patronatem UKGK przedstawili ks. Andrij Łohin i Ołena Hanciak-Kaśkiw.
Hierarchowie zajęli się także uroczystym odnowieniem Aktu Poświęcenia Narodu Ukraińskiego Opiece Matki Bożej (uroczystość ta odbyła się 6 kwietnia), koniecznością uregulowania działalności egzorcystów, utworzenia w łonie episkopatu komisji ds. ochrony dziedzictwa kulturalnego oraz przygotowania ogólnokościelnej pielgrzymki księży do sanktuarium w Przemyślanach.
Synod rozpatrzył w trzecim czytaniu i ostatecznie zatwierdził Instrukcję dla duszpasterzy w sprawie zasad postępowania w okresie agitacji wyborczej, opracowaną przez zespół pod kierunkiem bp. Bohdana Dziuracha. Przyjął też w drugim czytaniu Postanowienie w sprawie statusu i posługi biskupa-emeryta na obszarze kijowsko-halickiego arcybiskupstwa większego, nad którym pracowała grupa robocza pod kierunkiem emerytowanego arcybiskupa większego kard. Lubomyra Huzara.
Wspomniana Instrukcja m.in. kategorycznie zabrania duchownym wstępowania do jakichkolwiek partii politycznych, rozprowadzania w świątyniach i na dziedzińcach kościelnych materiałów agitacyjnych i propagandowych kandydatów bądź partii i bloków politycznych. Nie wolno im również agitować na kogokolwiek i otwarcie wyrażać swych sympatii politycznych w prywatnych rozmowach z wiernymi. Dokument ten nie omawia wszystkich możliwych sytuacji, ale raczej przedstawia ogólne normy oraz opisuje najczęstsze sytuacje, wskazując zasady postępowania duchowieństwa w takich przypadkach.
„Celem Instrukcji jest z jednej strony zapewnienie pełnienia bez przeszkód przez Kościół jego zbawczej misji w świecie, z drugiej zaś niedopuszczenie do wciągania Kościoła w procesy wyborcze i do wykorzystywania jego autorytetu do własnych celów przez poszczególnych kandydatów lub siły polityczne w czasie kampanii wyborczych” – podkreślili biskupi UKGK.
Ponadto rozpatrzono sprawy przygotowania godnych obchodów 25. rocznicy legalizacji UKGK na Ukrainie i program Dekady Misyjności na rok 2014 w arcybiskupstwie większym, która zostanie przeprowadzona po raz pierwszy w tym roku. Działalność różnych komisji w łonie Kościoła przedstawił ks. Petro Rak, kierownik Wydziału Komisji Kościelnych, a o pracach nad beatyfikacjami i kanonizacjami w UKGK opowiedział przewodniczący zespołu zajmującego się tymi sprawami ks. Polikarp Marceluk.
Na zakończenie ustalono, że kolejna, 64. sesja Synod Biskupów Kijowsko-Halickiego Arcybiskupstwa Większego odbędzie się w czerwcu br.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.