Dzień poświęcenia kościoła jest dniem jego narodzin
07 kwietnia 2014 | 10:17 | bt / pm Ⓒ Ⓟ
Dzień poświęcenia kościoła jest dniem jego narodzin, zauważył abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości poświęcenia parafialnego kościoła pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w podpoznańskim Swarzędzu.
Metropolita poznański przewodniczył w piątą Niedzielę Wielkiego Postu uroczystej Mszy św., podczas której poświęcił nowo wybudowany i wykończony kościół parafialny na os. Mielżyńskiego w Swarzędzu. Przed siedmiu laty osobiście wmurował kamień węgielny, poświęcony w Krakowie przez bł. Jana Pawła II, w ściany powstającej wówczas świątyni.
„Dzień poświęcenia świątyni nazywamy dies natalis, czyli dniem narodzin danego kościoła, bo właśnie dzięki poświęceniu może on w pełni nazywać się domem Bożym i nim faktycznie się staje” – podkreślił w homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważając, że każdy poświęcony budynek kościelny powinien objawiać tożsamość Kościoła, gdyż jest on „obrazem Kościoła duchowego”.
Zdaniem konsekratora świątyni, każdy obraz i każda rzeźba znajdująca się w kościele „powinna wzbudzać w sercu człowieka wierzącego poczucie szczęścia spowodowanego poczuciem piękna”. „Kiedy bowiem osoba modląca się w kościele doświadcza piękna, zdobywa się na właściwą postawę serca do tego, aby zrozumieć treść obrazu, treść usłyszanego słowa i treść sprawowanej liturgii” – stwierdził abp Gądecki.
Kaznodzieja zwrócił także uwagę na trzy podstawowe zadania każdej świątyni, czyli zadanie zjednoczenia, przebaczenia i uświęcenia ludu Bożego. Jako miejsce szczególnej łaski, które łączy niebo z ziemią, ma ona mianowicie jednoczyć ludzi z Bogiem i między sobą oraz być miejscem, w którym, „jeśli myślą zwrócimy się do Pana i nawróciwszy się poprosimy o przebaczenie, to przebaczenie możemy uzyskać”.
„Świątynia to miejsce, w którym miłość ludzka wstępuje ku niebu, a miłość Boża zstępuje na ziemię” − zaznaczył arcybiskup dodając, że kościół ma „gromadzić wiernych tak, aby chociaż podczas modlitwy stanowili jedno serce i jedną duszę”.
Jednak główną rolą świątyni, zdaniem abp. Gądeckiego, jest jej rola miejsca uświęcenia. „Mury każdej materialnej świątyni są jakąś przestrzenią, która przygarnia do siebie przestrzeń duchową, czyli nas wszystkich” – wyjaśnił kaznodzieja dodając, że poświęcenie świątyni jest wydarzeniem, podczas którego „człowiek zaczyna też lepiej rozumieć, że żyje wyłącznie dla Boga, że jest poświęcony Bogu, że jest świątynią Bożą”.
Abp Gądecki podziękował również wszystkim, którzy przez lata przyczynili się do budowy i wykończenia swarzędzkiej świątyni, szczególnie parafianom i ich proboszczowi ks. kan. Markowi Frąszczakowi.
Parafia pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu została erygowana w 1998 r. z siedzibą przy ul. Staszica. Tam obecnie mieści się kościół parafialny pw. św. Józefa Rzemieślnika, utworzony po podziale parafii. Od 1 sierpnia 2002 r. praktyki religijne odbywały się w tymczasowej kaplicy wzniesionej już na os. Mielżyńskiego.
„W maju 2004 r. odprawiliśmy pierwszą Mszę św. na fundamentach nowego kościoła, a od Wielkanocy 2009 r. na stałe przenieśliśmy się z nabożeństwami do budynku kościoła” – zaznaczył ks. Frąszczak podkreślając, że „dzisiaj, przez akt poświęcenia, nasza świątynia stała się miejscem przeznaczonym na własność Bogu”.
Jak wyjaśnił proboszcz, przygotowaniem do uroczystości poświęcenia kościoła były rekolekcje wygłoszone przez ks. dr. Szymona Stułkowskiego, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.
Podczas samej uroczystości obecny był także ks. prałat Stanisław Wojtaszek, były proboszcz swarzędzkiej parafii pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, z której terytorium wydzielono parafię pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela. Wspominano też w modlitwie jego następcę na urzędzie proboszczowskim, śp. ks. Zdzisława Łuniewicza, który również w znaczący sposób przyczynił się do powstania parafii pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.