Pniów: obchody 550-lecia istnienia parafii pw. św. Zygmunta
06 kwietnia 2014 | 15:41 | apis Ⓒ Ⓟ
Podczas uroczystości jubileuszowych 550–lecia istnienia parafii św. Zygmunta, obchodzonych 5 kwietnia w Pniowie uroczyście wprowadzone zostały relikwie patrona. Uroczystości przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Wraz z nim Mszę koncelebrowali kapłanami z dekanatu Gorzyce. Uczestniczyli w niej liczni mieszkańcy parafii oraz zaproszeni goście, którzy dziękowali Bogu za pięć i pół wieku wspólnoty wiary.
Bp Krzysztof Nitkiewicz w homilii wspominając lata odbudowy świątyni po zniszczeniach wojennych, podkreślił, że w celu zapewnienia materiałów budowlanych powstała parafialna cegielnia i tartak. – Na tym polegała dojrzałość wiary waszych ojców i dziadów. Oni wiedzieli, że bez Chrystusa człowiek jest za słaby aby wypełniać należycie życiowe zadania i skutecznie stawiać czoła złu. Niech Chrystus będzie obecny również w waszym życiu przez swoje Słowo, sakramenty i uczestnictwo we wspólnocie parafialnej. Rozwój cywilizacyjny daje nam wiele nowych możliwości, ale tyko Bóg jest w stanie zaspokoić w pełni nasze pragnienia i potrzeby – mówił bp Nitkiewicz.
Wierni z Pniowa do obchodów jubileuszowych przygotowywali się cały rok uczestnicząc w nowennach pierwszych sobót miesiąca, tzn. Apelach Maryjnych.
– Fakt cudownego ocalenia wizerunku Matki Bożej Dobrej Rady pokazuje, że Maryja jest ostoją tej wspólnoty parafialnej. Aby Jej podziękować i prosić o macierzyńską troskę oprócz Maryjnych Apeli wprowadziliśmy peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Dobrej Rady. Wizerunek nawiedza domy parafian. Codziennie kolejna rodzina przyjmuje i w ciągu doby przez przyczynę Matki Bożej zanosi modlitwę do Boga – podkreślił ks. Jerzy Pelc, proboszcz parafii.
Wprowadzone relikwie św. Zygmunta, króla burgundzkiego zostały sprowadzone z diecezji płockiej. Św. Zygmunt patronuje w diecezji sandomierskiej tylko parafii pniowskiej. Przełomowym wydarzeniem w jego życiu było nawrócenie. Podczas jednego z najazdów na Burgundię w 524 r. najeźdźcy wrzucili jego wraz z żoną i dziećmi do głębokiej studni niedaleko Orleanu, gdzie wszyscy utonęli. Jest wzywany, jako orędownik w czasie epidemii malarii, a w ikonografii przedstawiany jest najczęściej, jako król stojący obok studni, w której został utopiony oraz z mieczem lub palmą w ręku.
Parafia Pniów została wydzielona z parafii Wrzawy. Założona została staraniem Jana z Pniowa, archidiakona w Krakowie w 1464 r. Tragicznym dniem dla wspólnoty parafialnej był 27 lipca 1944 r. Rozgromione oddziały hitlerowskie, w ostatnich godzinach swego pobytu, ładunkami trotylu zburzyły świątynię. Z ruin zniszczonego kościoła ocalał tylko Obraz Matki Bożej Dobrej Rady, który mieszkańcy zabrali ze sobą.
Budowa nowej świątyni ruszyła w 1956 r. po przybyciu do parafii ks. Leona Trojnara. Cztery lata później kościół został konsekrowany przez bp. Stanisława Jakiela. Z parafii wydzielona została w 1951 r. parafia Chwałowice.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.