Siedlce: ponowne upoważnienie nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
06 kwietnia 2014 | 12:49 | eł, ks. mcz Ⓒ Ⓟ
Dwudziestu dwóch dorosłych mężczyzn zostało w niedzielę, 6 kwietnia w katedrze siedleckiej, upoważnionych przez biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego do pełnienia posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej. Taki obrzęd odbywa się raz w roku.
W homilii bp Kiernikowski podkreślił, że Bóg jest Bogiem życia, który wyprowadza nas z grobu. – Bóg pragnie otworzyć nasze groby i objawić życie tam, gdzie jest śmierć. Cała historia zbawienia począwszy od Abrahama aż do spełnienia w Jezusie Chrystusie zmierza do objawienia światła życia i mocy zmartwychwstania, by człowiek nie był zamknięty w grobie – nauczał. Dalej podkreślił, że wszystko to, co dla nas jest doświadczeniem grobu nie jest końcem, lecz miejscem objawienia się chwały Bożej. – Jezus do każdego z nas woła: „Wyjdź na zewnątrz”. Uznaj, że jesteś sam z siebie w grobie twego zamknięcia. Jest jednak Ktoś, kto nie boi się tego, by Jego dotknęła twoja śmierć. Nie boi się też tego, byś i ty doznał śmierci, gdyż On wie, że może cię z niej wyprowadzić właśnie jako człowieka nowego, odrodzonego. Bez śmierci starego człowieka we mnie, nie będzie we mnie nowego życia. Bóg jest Bogiem życia, który nie omija grobu, lecz przez grób prowadzi nas do nowego życia – mówił bp Kiernikowski.
Kandydaci do posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej przeszli odpowiednią formację pod kierunkiem ks. Waldemara Mroza – diecezjalnego duszpasterza nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Bezpośrednim przygotowaniem do obrzędu upoważnienia były dwudniowe rekolekcje w domu rekolekcyjnym w Nowym Opolu.
W realiach Kościoła w Polsce, nadzwyczajni szafarze Komunii św. do niedawna byli praktycznie nieobecni. Jednakże od kilku lat coraz częściej można spotkać w naszych parafiach nie tylko kleryków – akolitów rozdzielających Ciało Pańskie, ale także ludzi świeckich. Zgodnie ze wskazaniami Konferencji Episkopatu Polski, posługę nadzwyczajnych szafarzy mogą pełnić mężczyźni, a także siostry zakonne i niewiasty życia konsekrowanego w wieku 25-65 lat. Kandydaci powinni odznaczać się zaangażowaniem w życie Kościoła, wzorowym życiem moralnym, poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych, znajomością podstawowych prawd wiary oraz najważniejszych zagadnień teologiczno-liturgicznych. Kandydata poleca ksiądz proboszcz, a upoważnienia do posługi nadzwyczajnego szafarza udziela biskup diecezjalny na jeden rok. W nadzwyczajnych sytuacjach celebrans może ustanowić „ad casum” nadzwyczajnego szafarza Komunii św. zgodnie z tekstem zawartym w Mszale rzymskim.
Świeccy szafarze Komunii św. pełnią w Kościele ważną posługę, zanosząc Ciało Pańskie osobom chorym i w podeszłym wieku przebywającym w domach prywatnych, w szpitalach i w zakładach pomocy społecznej, a także rozdzielając Komunię św. podczas Eucharystii, szczególnie w niedziele i święta, gdy liczba wiernych przystępujących do Stołu Pańskiego jest bardzo wielka, przez co celebracja liturgii zbytnio by się wydłużyła.
30 stycznia 2008 r. biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski skierował do diecezjan list na temat posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Czytamy w nim, że „zasadniczym zadaniem nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej będzie zanoszenie jej do domów osób chorych i w podeszłym wieku, które nie mogą fizycznie uczestniczyć we Mszy świętej w kościele. Często osoby te są przez długie okresy w ciągu roku pozbawione możliwości przyjmowania Komunii świętej i przystępują do niej tylko przed świętami Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego. Dzięki posłudze nadzwyczajnych szafarzy będą mogły co niedzielę i w większe uroczystości łączyć się z całą wspólnotą parafialną przez przyjmowanie Ciała Pańskiego z tego samego ołtarza, przy którym ona się gromadzi”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.