Licheń: spotkanie polskich par małżeńskich z Ruchu Equipes Notre-Dame
17 marca 2014 | 13:15 | ra Ⓒ Ⓟ
W dniach 14-16 marca w Licheniu odbyło się spotkanie polskich par małżeńskich skupionych w Ruchu Equipes Notre-Dame. W trakcie weekendowego zebrania dyskutowano m.in. o kierunkach formacji małżeństw należących do Ruchu EN-D.
Licheńskie kolegium miało formę spotkania roboczego. Pary odpowiedzialne za Region Polska Ruchu EN-D dyskutowały o istotnych sprawach z punktu widzenia formacyjnego, ale także o tym, w jaki sposób pozyskiwać nowych członków. Zdaniem ks. Stanisława Kosiorowskiego, opiekuna ekip działających w parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym, rodzina jest najważniejszym elementem w wychowaniu młodego pokolenia, dlatego tak ważne jest prawidłowe jej formowanie.
„Ta wspólnota, która powstała we Francji, jest doświadczona w tym, aby dobrze formować małżeństwa, a te z kolei dobrze przekazywały życie i świętość swoim dzieciom i same się uświecały. Kolegium miało przede wszystkim na celu to, aby dobrze spełniać swoje obowiązki wobec Kościoła i wobec siebie jako wspólnoty małżeńskiej” – poinformował.
Zdaniem Hanny Brezy z Torunia, odpowiedzialnej wraz z mężem Kazimierzem za organizację spotkania, licheńskie Sanktuarium idealnie nadaje się do tego nadaje ze względu na wszechogarniającą atmosferę skupienia i modlitwy. „Ustalamy program oraz zatwierdzamy materiały formacyjne. Dyskutujemy o tym wszystkim, co chcemy przekazać parom należącym do ekip w sektorach w kolejnym roku formacyjnym” – wyjaśniała Hanna Breza.
Ruch Equipes Notre-Dame został założony w 1939 r. przez francuskiego duchownego, ks. Henri Caffarela. W Polsce istnieje od 2002 r. i zrzesza ok. 500 małżeństw. W Regionie Polska aktualnie istnieje 5 sektorów: Wielkopolski, Mazowiecki, Śląski, Kujawski oraz Małopolski. Należy do niego także niedawno utworzony sektor Białoruski.
Małżeństwa należące do Ruchu Equipes Notre-Dame żyją według charyzmatu, jakim jest krzewienie miłości małżeńskiej, będącej drogą do świętości. Karta Ruchu EN-D, która jest podstawowym dokumentem dla małżonków w ich wspólnym i codziennym życiu, nakłada na nich zadania, które winni realizować jako członkowie stowarzyszenia: codzienną osobistą modlitwę, modlitwę małżeńską, spotkanie ze Słowem Bożym poprzez czytanie i słuchanie Pisma Świętego, ustalenie reguły życia, uczestnictwo w rekolekcjach organizowanych przez Ruch oraz comiesięczne spotkania żony i męża na dialogu małżeńskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.