Poznań: najstarszy w Polsce X Maraton Biblijny rozpoczęty
16 marca 2014 | 17:33 | msz Ⓒ Ⓟ
Dziesiątą edycję najstarszego w Polsce Maratonu Biblijnego zainaugurowano w niedzielę 16 marca w Poznaniu. Wybitny patrolog ks. prof. Bogdan Częsz odczytał w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu pierwszy rozdział Księgi Rodzaju. Publiczne czytanie Pisma Świętego poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem ks. prof. Częsza, który wygłosił konferencję „Śmierć… i co dalej?” w ramach cyklu „Społeczeństwo Myślące – Wielki Post 2014”.
„Na rzeczywistość śmierci trzeba spojrzeć w świetle wiary w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, który przeszedł przez śmierć, pokonał ją i żyje” – mówił w homilii kierownik Zakładu Teologii Patrystycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Podkreślił, że postawa wobec śmierci rozstrzyga o postawie wobec życia.
Ks. prof. Częsz zwrócił uwagę, że współczesny świat usiłuje zbagatelizować zjawisko śmierci, żeby oddalić lęk przed nią. Zaznaczył, że dla wielu śmierć stanowi tabu albo trywializuje ją. „Śmierć staje się spektaklem, pospolitym wydarzeniem, które ma zagłuszyć metafizyczny lęk przed nią” – podkreślił kaznodzieja. Życzył, by w miejsce lęku przed śmiercią, pojawiły się nadzieja i tęsknota za spotkaniem z Jezusem zmartwychwstałym.
W czasie Mszy św. licznie zgromadzeni wierni modlili się o dobre owoce X Maratonu Biblijnego oraz o to, by Biblia nie tylko była czytana, ale by wszyscy żyli słowem Bożym na co dzień.
„Rozpoczynamy dziś X, jubileuszową edycję Maratonu Biblijnego. W ciągu tych lat publicznego czytania Pisma Świętego w archidiecezji poznańskiej o Chrystusie usłyszało ok. 200 tysięcy osób. Mam nadzieję, że słowo Boże będzie przekazywane dalej i przyniesie dobre owoce” – powiedział ks. Arkadiusz Szady, diecezjalny duszpasterz młodzieży, na wstępie maratonu.
Zaraz po Eucharystii ks. prof. Częsz przeczytał pierwszy rozdział Księgi Rodzaju. Kolejne fragmenty Pisma Świętego odczytali prof. Tomasz Łodygowski – rektor Politechniki Poznańskiej, oraz prof. Halina Lorkowska – rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Podczas liturgii śpiewał Chór Poznańskiej Filharmonii „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją Macieja Wielocha.
Podczas X Maratonu fragmenty Biblii odczyta 1,5 tys. osób w 30 kościołach archidiecezji poznańskiej, m.in. w Koziegłowach, Kościanie, Śremie oraz Szamotułach. W tym roku hasłem towarzyszącym publicznemu czytaniu Biblii są słowa: „Wierzę w Syna Bożego”. Tegoroczne hasło nawiązuje do hasła roku duszpasterskiego, w którym szczególny nacisk kładzie się na słowo Boże. Maraton ma zachęcić do czytania Pisma Świętego, pogłębienia wiary oraz osobistej relacji z Bogiem. Publiczne czytanie ma być dla każdej parafii świętem.
Uczestnicy maratonu będą czytać tzw. Biblię Poznańską, czyli tłumaczenie Pisma Świętego opublikowane w Poznaniu w latach 80. XX wieku. Specjalnie wydany na Maraton egzemplarz Biblii Poznańskiej waży 18 kg.
Ostatnie fragmenty Biblii Poznańskiej zostaną odczytane w bazylice archikatedralnej 14 kwietnia, w Wielki Poniedziałek. Uroczyste zakończenie X Maratonu będzie połączone z wprowadzeniem do katedry symboli Światowych Dni Młodzieży – Krzyża i Ikony Salus Populi Romani, które tego dnia delegacja młodzieży archidiecezji poznańskiej przywiezie z Rzymu.
Po raz pierwszy publiczne czytanie Biblii odbyło się w Poznaniu w 2005 roku. Trwało bez przerwy 120 godzin. W maratonie wzięło wówczas udział 876 osób. Rok później Biblię podzielono na 1,5 tys. fragmentów. Od 2007 r. wydarzenie przyjęło formę „wędrowną” – każdego dnia czytanie odbywa się w innym kościele.
Organizacją Poznańskiego Maratonu Biblijnego zajmuje się duszpasterstwo młodzieży archidiecezji poznańskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.