Poznań: modlitwa za założycielkę Ruchu Focolari w 6. rocznicę śmierci
15 marca 2014 | 19:31 | msz Ⓒ Ⓟ
W intencji zmarłej sześć lat temu Chiary Lubich, założycielki Ruchu Focolari, dziękując za jej charyzmat i dzieło, a także za założone przez nią Dzieło Maryi modliła się poznańska wspólnota Ruchu Focolari i osoby sympatyzujące z tym ruchem. Modlono się też o szybkie wyniesienie jej do chwały ołtarzy.
„Dziękujemy za życie Chiary i za światło, które przez nią przechodzi do nas i modlimy się o to, byśmy mogli oglądać ją w chwale ołtarzy” – powiedział na początku Mszy św. ks. Ireneusz Szwarc. Proboszcz poznańskiej katedry przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. w kaplicy pw. św. Michała Archanioła w Domu Parafialnym przy kościele pw. Stanisława Kostki na poznańskich Winiarach.
W homilii ks. Artur Kasprzak z Kalisza nawiązał do czytanej dzisiaj Ewangelii o Kazaniu na Górze. Podkreślił, że błogosławieństwa Jezusa to osiem dróg do szczęścia i powód do powinszowania tym, którzy stają się ich uczestnikami. – Ruch Focolari można nazwać szaleństwem wiary z Góry Błogosławieństw – zaznaczył kaznodzieja.
Ks. Kasprzak zwrócił uwagę, że Chiara Lubich nie była pierwszą, która uwierzyła w to szaleństwo, ale ona zawierzyła Bogu do końca. Rozeznała, że ma wybrać inną drogę niż małżeństwo czy życie zakonne. „Chiara odkryła w sercu pragnienie zapoczątkowania Ruchu, który miał ogarnąć cały świat” – stwierdził kaznodzieja. Przypomniał, że założycielka Ruchu Focolari złożyła prywatny ślub czystości 7 grudnia 1943 r. „Bogu jednak nie zależało tylko na niej, ale na całej ludzkości, by była zjednoczona” – dodał ks. Kasprzak. Życzył zgromadzonym w kaplicy, by potrafili jak Chiara trwać w szaleństwie wiary.
Poznańska wspólnota Ruchu Focolari ma swoją siedzibę w Poznaniu przy ul. Zielonej. Należą do niej cztery focolariny, w szczególny sposób poświęcone Bogu, oraz grupa rodzin i osób samotnych, które uczestniczą w organizowanych przez ruch spotkaniach.
Chiara Lubich urodziła się 22 lutego 1920 r. w Trydencie. W szkole należała do Akcji Katolickiej, później wstąpiła do Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego. Zafascynowana franciszkańskim radykalizmem wyboru Boga i przykazaniem miłości bliźniego, gotowej poświęcić życie dla innych, pragnęła czynem urzeczywistniać słowa Ewangelii. Wraz ze swymi koleżankami w okupowanym Trydencie w 1944 r. zorganizowały prywatną sieć pomocy – zalążek Ruchu Focolari („ognisko”). Myślą przewodnią jej życia stały się słowa modlitwy Jezusa: „Aby wszyscy byli jedno” (J 17,21). Działała na rzecz jedności i dialogu religijnego, odbyła wiele spotkań z przywódcami religijnymi. Uhonorowana licznymi nagrodami, wyróżnieniami i doktoratami honoris causa; w 1977 r. otrzymała „religijnego Nobla” – Nagrodę Templetona za postęp w badaniach i odkryciach w dziedzinie rzeczywistości duchowej, a w 1996 r. Nagrodę Pokojową UNESCO. Założycielka Ruchu Focolari zmarła 14 marca 2008 r. w Rocca di Papa.
Dziś Dzieło Maryi rozwija się w różnych gałęziach życia społecznego i podejmuje różne formy działalności, m.in.: Mariapoli – miasteczko Maryi, apostolstwo słowa drukowanego. Chiara Lubich wprowadzała w życie ideały jedności i dialogu. Dzisiaj na całym świecie do Ruchu „Focolari” należą oprócz katolików m.in. chrześcijanie z innych Kościołów, wyznawcy judaizmu, buddyzmu, hinduizmu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.