Rekordowa liczba prac w ogólnopolskim konkursie o bł. Karolinie
11 marca 2014 | 15:14 | eb Ⓒ Ⓟ
Prawie półtora tysiąca prac plastycznych i poetyckich napłynęło na XI Konkurs Poetycko – Plastyczny „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem”. Przygotowali je starsi i młodzi mieszkańcy Małopolski i Podkarpacia, ale także województw: podlaskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, śląskiego i zachodniopomorskiego. Dziś w Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Woli Radłowskiej koło Tarnowa wręczono ok. 160 osób nagród i wyróżnień. Konkurs wpisał się w obchody setnej rocznicy śmierci bł. Karoliny.
„Prace są przemyślane, widać, że młodzi chcą poznawać bł. Karolinę. Aby napisać wiersz czy namalować pracę trzeba wcześniej poznać życie i przesłanie dziewicy i męczennicy, a to widać w nagrodzonych pracach” – mówi Jadwiga Bieś, dyrektor szkoły i organizatorka konkursu.
Laureaci podkreślają, że bł. Karolina ich inspiruje, jest wzorem jak żyć i być świadkiem. Bartosz Cholewa z gimnazjum w Oleśnie namalował bł. Karolin idąca przez las w kierunku serca Chrystusa. To nawiązanie do hasła konkursu „Żyję już nie ja, lecz żyje we mnie Chrystus”.
Inni uczniowie przedstawiali drogę do nieba dziewicy i męczennicy, a także bł. Karolinę pomagającą ludziom chorym, starszym i dzieciom.
Niektóre wiersze to formy modlitwy do patronki młodzieży. Uczniowie piszą w wierszach, że bł. Karolina jest dla nich ideałem, proszą ją o wsparcie, dobre rady, bo – jak dodają – w utworach „życie nie jest kolorowe”. Klaudia Wyżycka ze Szkoły Podstawowej w Młyńczyskach napisała w wierszu, że trudno jej zrozumieć jak bł. Karolina musiała kochać ludzi, ale podkreśla, że chce nauczyć się i umieć żyć w prawdzie, nie obłudzie. Prosi o to bł. Karolinę.
Organizatorem konkursu byli: Zespół Szkolno–Przedszkolny w Woli Radłowskiej, Gimnazjum im. bł. Karoliny w Woli Radłowskiej i Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie.
Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w prostej, wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia środowiskowego.
Należała do stowarzyszeń młodzieżowych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości. Zatroskana o rozwój intelektualny i duchowy swoich rówieśników organizowała dla nich zajęcia, a pomagając w prywatnej bibliotece wuja Franciszka, umożliwiała dorosłym dostęp do wiedzy.
Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. W swoim krótkim 16-letnim życiu zdobyła sobie powszechne uznanie i szacunek wśród rówieśników i dorosłych przez dojrzałość i piękno swojej osobowości, a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka, przypieczętowane heroiczną walką w obronie swojej godności i honoru, gdy 18 listopada 1914 r. została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza.
Jan Paweł II, 10 czerwca 1987 r. beatyfikował Karolinę w Tarnowie. Jest ona patronką Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i diecezji rzeszowskiej, a jej wspomnienie liturgiczne przypada 18 listopada.
Od ogłoszenia Karoliny Kózkówny błogosławioną, na jej temat powstają wiersze, pieśni, obrazy i prace naukowe. W ostatnich latach przeprowadzonych zostało wiele inicjatyw, których celem jest krzewienie kultu błogosławionej, są to: ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Karoliny, pierścień czystości, kaplica męczenników, Różaniec Karoliny, Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, Miasteczko Modlitewne i konkurs, którego finał odbył się dziś w szkole w Woli Radłowskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.