Skierniewice: blisko 200 uczestniczek I Diecezjalnego Dnia Kobiet
08 marca 2014 | 20:03 | aw Ⓒ Ⓟ
Blisko 200 uczestniczek I Diecezjalnego Dnia Kobiet dziękowało za dar kobiecości 8 marca w Skierniewicach. Inicjatywa dziennikarki Gościa Niedzielnego Agnieszki Napiórkowskiej spotkała się z wielkim zainteresowaniem – powiedziała KAI współorganizatorka spotkania s. Anna Maria Pudełko, apostolinka. – W spotkaniu wzięły udział zarówno świeckie dziewczyny jak i starsze panie oraz siostry zakonne – dodała.
– Chcemy mówić o darze kobiecości, o pięknie, ale też dodać odwagi kobietom by te dary przyjęły i rozwijały – wyjaśniła KAI s. Anna Maria Pudełko, apsotolinka, która współorganizowała Dzień Kobiet. Motywem jest poszukiwanie innego wzorca kobiety – nie agresywnej, zbuntowanej. Jej zdaniem trzeba przypominać nauczanie Kościoła dotyczące kobiet.
Wydarzenie jest inicjatywą dziennikarki Gościa Niedzielnego red. Agnieszki Napiórkowskiej. W rozmowie z KAI dziennikarka wyjaśniała, że pomysł zorganizowania ogólnodiecezjalnego Dnia Kobiet jest reakcją na dzień 8 marca, gdy mówi się o kobietach wiele, ale w sposób, z jakim wiele z nich się nie utożsamia. – Dlatego pomyślałam, że kobiety chrześcijańskie, dla których wzorem jest Maryja, powinny spotykać się w przyjaznym klimacie i mówić jak przeżywają swoją kobiecość i jakie są ich problemy.
Diecezjalny Dzień Kobiet zaczął się wykładem s. Anny Marii Pudełko: "Godność i powołanie kobiety w zamyśle Bożym".
Godzinę później Maria Rogaczewska z Uniwersytetu Warszawskiego mówiła o kobiecie w społeczeństwie i jej powołaniu prorockim i królewskim. Wykłady były przeplatane przejmującymi świadectwami uczestniczek, które mówiły, czym dla nich jest bycie kobietą. Redaktor Agnieszka Napiórkowska oraz Anna Zarębska, matka trójki chłopców, w tym poważnie chorych bliźniąt, mówiły o tym, co to znaczy być kobietą i jakie cechy ułatwiają im podejmowanie życiowych zadań.
W ramach warsztatów „Otwarta przestrzeń” socjolog Maria Rogaczewska z UW zorganizowała "burzę mózgów" proponując by uczestniczki proponowały rozwiązania rozmaitych problemów. W ramach warsztatów wymieniły tematy, które je interesują. Są to: kreatywność, asertywność, różnice między kobietami i mężczyznami, jak mówić prawdę żeby nie zranić oraz macierzyństwo jako kariera.
Panie zostały zachęcone do przystąpienia do Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
– Uczestniczki otrzymały kwitnący tulipan, jako symbol piękna i radości życia, świecę, bo są strażniczkami domowego ogniska i pielęgnują światło i ciepło miłości, tekst "Litanii chwały", który jest uwielbieniem Boga za dary kobiecości oraz "List do kobiet" Jana Pawła II, aby pogłębić swoją wiedzę na temat kobiecości widzianej oczami Boga i Kościoła.
O godz. 15.00 Mszy św. w kościele św. Jakuba w Skierniewicach przewodniczył biskup Andrzej F. Dziuba, który mówił w homilii o godności kobiety i o tym, że wnoszą w otoczenie Boże światło. Na zakończenie Eucharystii przed obrazem Najświętszej Maryi Panny uczestniczki spotkania odmówiły "Litanię chwały". – Wszystkie złożyły otrzymane tulipany u stóp Matki Bożej, wypełniły nimi pięć wazonów – poinformowała s. Pudełko.
Redaktor Napiórkowska informuje, że Diecezjalny Dzień Kobiet nie będzie odosobnioną inicjatywą. 24 maja do sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości mają pielgrzymować kobiety, ma też odbyć się zawierzenie wszystkich stanów Najświętszej Maryi Panny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.