Patriarcha Bartłomiej podpisał umowę z rządem w Budapeszcie
06 marca 2014 | 12:44 | ts, kg (KAI) / br Ⓒ Ⓟ
Od 3 do 4 marca przebywał w Budapeszcie honorowy zwierzchnik światowego prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. Głównym punktem jego wizyty było zawarcie porozumienia między Patriarchatem a rządem Węgier w sprawie utworzenia w tym kraju egzarchatu, podlegającego Konstantynopolowi.
„Jest to niewątpliwie wydarzenie historyczne dla obu stron, zwłaszcza w okresie, gdy wartości przeżywają kryzys” – powiedział po podpisaniu dokumentu gość z Konstantynopola. „Przybyliśmy tu z naszej siedziby, aby wypełnić to święte zadanie” – dodał.
Obecny na tej uroczystości przewodniczący Konferencji Węgierskich Biskupów Katolickich kard. Péter Erdő przypomniał, że był to już drugi pobyt Bartłomieja nad Dunajem. Od pierwszego spotkania w 2000 roku nastąpił znaczny postęp w dialogu między Kościołem katolickim a prawosławnym. Szczególnie widać to w projektach obu Kościołów w zakresie etyki, oświaty i w dziedzinie społecznej. Prymas Węgier podkreślił, że powstanie w ostatnich latach nowej formy dialogu – Forum Katolicko-Prawosławnego – stało się możliwe m.in. dzięki zaangażowaniu patriarchy Bartłomieja. Trzy dotychczasowe spotkania Forum pokazały, ze istnieje wiele możliwości wspólnego dawania świadectwa we współczesnym świecie.
Wielkie nadzieje pokłada kard. Erdő w zaplanowanym na czerwiec kolejnym spotkaniu prawosławno-katolickim w Mińsku, którego tematami będą pokój, sprawiedliwość i zaangażowanie na rzecz ludzi. W tym kontekście wskazał na wielki temat ekumeniczny, jakim jest duszpasterstwo Romów (Cyganów). Wyraził przy tym zadowolenie, że sprawą tą zajmie się także najbliższe wspólne posiedzenie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), której przewodniczy właśnie prymas Węgier i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), w dniach 5-7 maja w Atenach.
Zwracając się do przewodniczącego episkopatu patriarcha Bartłomiej jeszcze raz wyraził radość z podpisania układu z rządem „po długim okresie ateizmu”. Stanowi to dla Węgier krok w kierunku „przywrócenia więzi z ich przeszłością, ku powrotowi do ich korzeni chrześcijańskich, jak również do orędzia apostolskiego i ducha ewangelicznego, przyniesionego tu po raz pierwszy przez świętych braci Cyryla i Metodego” – dodał gość znad Bosforu.
Zapewnił o współpracy z biskupami katolickimi, jaką będzie prowadził metropolita Austrii i egzarcha Węgier i Europy Środkowej Arseniusz „w duchu dialogu, wzajemnego szacunku i zrozumienia”. „Jesteśmy przekonani, że podpisanie porozumienia otworzy nową kartę w stosunkach między naszymi Kościołami oraz umocni podstawy do rozszerzania i pielęgnowania ich dla dobra i rozwoju błogosławionego narodu Węgier” – oświadczył patriarcha.
Wyraził również radość ze zbliżającego się spotkania w Jerozolimie z papieżem Franciszkiem w czasie jego majowej wizyty w Ziemi Świętej. „Bogu podoba się każdy dialog, będący owocem dobrej woli, niezależnie od jego ostatecznego wyniku” – stwierdził duchowy zwierzchnik świata prawosławnego. Wezwał jednocześnie do wspólnych wysiłków na rzecz obrony chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w Afryce.
Z kolei premier Węgier Viktor Orbán skupił się w swoim przemówieniu na ponad 1000-letniej obecności chrześcijaństwa w jego kraju. Zwrócił uwagę, że odgrywało ono istotną rolę w dziejach Węgier. „Jesteśmy Europejczykami nie ze względu na położenie geograficzne, lecz dlatego, że jesteśmy chrześcijanami” – podkreślił szef rządu. Dodał, że z doświadczenia historycznego wynika, iż Węgry były silne tylko wówczas, gdy państwo i Kościół uważały się za sojuszników, a nie za wrogów.
Na zakończenie uroczystości zwierzchnik prawosławny wygłosił w Węgierskiej Akademii Nauk wykład w języku angielski zatytułowany „Judgement and Discernment in the New Testament”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.