Czerwińsk: po kilkuletniej przerwie wznowiono Misterium Męki Pańskiej
05 marca 2014 | 18:21 | eg Ⓒ Ⓟ
Słynne w diecezji płockiej Misterium Męki Pańskiej według scenariusza salezjanina ks. dr. Franciszka Harazima, oglądać można w Wielkim Poście w Czerwińsku nad Wisłą. Wystawiana na terenie XII-wiecznego opactwa sztuka przez dziesięciolecia cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wiernych. Jej wystawianie, z udziałem profesjonalnych aktorów i kleryków salezjańskich, wznowiono po kilku latach przerwy.
„Męka Pańska” według ks. dr. Franciszka Harazima przez wiele lat wystawiana była na terenie XII-wiecznego opactwa przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Pięcioaktowe misterium przenosiło widza do Wieczernika i prowadziło od Ostatniej Wieczerzy, przez kolejne etapy męki Zbawiciela: sceny w Ogrodzie Oliwnym, pałacu Kajfasza, pretorium Piłata, Golgotę, aż do Zmartwychwstania. Licznie oglądali ją głównie wierni z Mazowsza. Po kilkuletniej przerwie jedno z najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych będzie wystawiane ponownie.
„Wierzymy, że przyjazd pielgrzymów na misterium może być dobrą okazją do przeżycia krótkich, jednodniowych rekolekcji, na które złożą się: udział w misterium, wspólne śpiewanie Gorzkich Żali, przystąpienie do sakramentu pojednania i pokuty oraz uczestnictwo w Eucharystii celebrowanej w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Mamy także nadzieję, że to wartościowe wydarzenie religijne, na nowo wpisze się w tradycję Mazowsza i stanie się jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie”, przekonuje ks. Przemysław Kawecki SDB.
Obecnie organizacją misterium zajmuje się Salezjański Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy „Emaus”. W spektaklu biorą udział profesjonalni aktorzy m.in. Mariusz Kozubek, Marcin Wąsowski, Adam Łoniewski, a także młodzież ze środowisk salezjańskich.
Misterium Męki Pańskiej wystawiane będzie w każdą sobotę i niedzielę Wielkiego Postu. Wszelkich informacji udziela oraz przyjmuje zgłoszenia ks. Piotr Wyszyński SDB, tel. kom. 662-092-364, e-mail: emaus@salezjanie.pl.
Historia Misterium Męki Pańskiej sięga 1931 r. kiedy to 8 marca po raz pierwszy zostało wystawione w Krakowie. Scenariusz dramatu napisał ks. dr Franciszek Harazim SDB, a muzykę do spektaklu skomponował ks. dr Antoni Hlond SDB (1884-1963), wybitny kompozytor, zasłużony przede wszystkim dla muzyki kościelnej, podpisujący swoje utwory pseudonimem „Antoni Chlondowski”. Po II wojnie światowej dzieło Harazima i Chlondowskiego zostało przeniesione do Czerwińska. Tu wystawiono je w 1949 r., po czym – ze względu na cenzurę – wstrzymano aż do 1975 r. Jedynie w latach 1958-60 udało się zorganizować przedstawienia, po uwzględnieniu zaleconych przez władzę poprawek.
Przez długie lata (1975-2006) wykonawcami misterium byli nowicjusze salezjańscy, którzy w Czerwińsku przechodzili formację zakonną. Po przeniesieniu nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego tradycja misterium wygasła. W roku 2014 powrócono do kultywowania tej pięknej, wielkopostnej formy modlitwy i refleksji, poprzez którą wierny ma możliwość uczestniczenia w ostatnich godzinach życia Jezusa Chrystusa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.