Po co komu cierpienie? – V Debata Poznańska
04 marca 2014 | 14:17 | msz Ⓒ Ⓟ
O tym, czy we współczesnym świecie jest miejsce na cierpienie i jaką rolę odgrywa ono w przekazie medialnym, dyskutowali uczestnicy V Debaty Poznańskiej. „Nowoczesność, z którą obecnie mamy do czynienia, nie zniwelowała cierpienia, a nawet je spotęgowała. Dzisiaj na piedestale stawia się piękno powłoki cielesnej” – zauważył prof. Jacek Łuczak, założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.
Prof. Łuczak podkreślił, że„cierpienie jest wpisane w życie ludzkie od narodzin do śmierci”. Gość debaty zwrócił uwagę, że oprócz niespodziewanych plag, wojen, istnieją choroby, będące głównym źródłem cierpienia. Mówiąc o istocie cierpienia, zaznaczył, że jest ono „olbrzymią udręką, która powoduje dezintegrację osoby ludzkiej”. Cierpiący człowiek potrzebuje obecności drugiej osoby, by mógł powierzyć jej swoją historię – wskazywał współzałożyciel poznańskiego Hospicjum Palium.
Redaktor Tomasz Wolny z telewizyjnej "Panoramy" wymienił najcięższe grzechy, które popełniają media w mówieniu o cierpieniu. Podkreślił, że tak w mediach publicznych, jak i w komercyjnych rządzi pieniądz, który wymusza programy mające przykuć uwagę widza, by materiał „dobrze się sprzedał”. Najistotniejszym kryterium dla wydawców jest wysoka oglądalność, a tę gwarantują materiały, w których widać emocje.
„Drugim grzechem mediów jest to, że tematy o cierpieniu przygotowują zbyt młodzi dziennikarze” – ocenił gość debaty. Zaznaczył, że wielu z nich brakuje doświadczenia w obcowaniu z cierpieniem, a trudno jest robić materiał o czymś, jeśli się samemu tego nie doświadczyło.
Z kolei dr nauk med. Anna Jakrzewska-Sawińska mówiła o znaczeniu obecności innych osób przy cierpiącym człowieku, w tym o roli rozmowy i pocieszenia w cierpieniu. Wiceprezes Wielkopolskiego Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej Hospicjum Domowe przypomniała, że kiedyś ludzie umierali w domach, w otoczeniu najbliższych, że śmierć nie była tematem tabu. Był czas na przygotowanie się do umierania. „Dzisiaj nie widzimy człowieka, widzimy pacjenta. Nie ma czasu, żeby go pocieszyć, być z nim do końca” – stwierdziła.
Prof. Łuczak przekonywał, że orężem do walki z cierpieniem jego wnętrze człowieka i nadzieja. „Człowiek ma możliwość zachowania godności, gdy ma kogoś, kogo kocha” – powiedział.
Dr Jakrzewska-Sawińska zwróciła uwagę na widoczną w mediach tendencję pokazywania wyłącznie osób pięknych, młodych i bogatych. „Telewizja może zrobić wiele dobrego, ale i złego, nie powinna unikać trudnych i przykrych tematów” – stwierdziła.
Spotkanie, które poprowadziła Maria Łączkowska z Radia Emaus – katolickiej rozgłośni archidiecezji poznańskiej, odbywało się w sali Bazaru Poznańskiego.
Organizatorami Debaty Poznańskiej są m.in.: Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej, Ruch Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie", Klub Inteligencji Katolickiej w Poznaniu, Fundacja Świętego Benedykta, Fundacja Altum, Instytut Tertio Millennio Oddział w Poznaniu, Fundacja Więcej Poznania.
Pierwsza Debata Poznańska w Bazarze Poznańskim odbyła się w marcu 2013 r., a jej gościem był abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów, które były podejmowane w czasie debat, były kultura, gender i demografia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.