Wydminy: odsłonięcie pomnika Żołnierzy Wyklętych
01 marca 2014 | 18:05 | kp, tk Ⓒ Ⓟ
W Wydminach w woj. warmińsko-mazurskim uroczyście odsłonięto pomnik Żołnierzy Wyklętych oraz tablicę poświęconą ppor. Kazimierzowi Chmielowskiemu ps. „Rekin”. W uroczystościach udział wzięli władze samorządowe, wojsko, duchowieństwo oraz okoliczni mieszkańcy.
Podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętniono bohaterów walczących w niepodległościowym antykomunistycznym podziemiu w latach 1944 – 1963.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, po której zebrani udali się na pobliski skwer w centrum Wydmin. Tam uroczyście odsłonięto pomnik Żołnierzy Wyklętych oraz tablicę upamiętniającą ppor. Kazimierza Chmielowskiego ps. „Rekin”.
Naszym obowiązkiem jest odkłamywanie historii o bohatersko walczących żołnierzach w imię wolnej i niepodległej Polski. Jednym z nich był ppor. Kazimierz Chmielowski, który 14 lutego 1946 roku wyzwolił Wydminy – tego dnia byliśmy w wolnej Polsce – podkreślił Radosław Król wójt gminy Wydminy, inicjator postawienia pomnika.
Udział w uroczystościach wzięli mieszkańcy oraz władze gminy, powiatu i województwa, OSP Wydminy, duchowieństwo, żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, Magdalena Bielska – siostrzenica ppor. Chmielowskiego, Krystyna Straczycka – łączniczka AK.
Kazimierz Chmielowski ps. ”Rekin” urodził się 23 marca 1925 r. w Żabińcach w woj. tarnopolskim. W konspiracji zaczął działać od 14 sierpnia 1940. Od 1942 r. pełnił w AK służbę jako łącznik ps. „Smutny”. W listopadzie 1945 r. zorganizował 90-osobowy oddział, znany jako 3. Wileńska Brygada NZW. Konny pluton pod jego dowództwem 14 lutego 1946 r. opanował Wydminy. Partyzanci rozstawili posterunki i wywiesili na rynku flagę z orłem w koronie. Tego dnia Wydminy były w Wolnej Polsce.
16 lutego brał udział w największej bitwie antykomunistycznego podziemia w rejonie Mazur w miejscowości Gajrowskie. W bitwie pod Orłowem dowodził patrolem, który powstrzymał atak oddziału LWP. Uniemożliwił w ten sposób otoczenie i zniszczenie stacjonujących w sąsiedniej wsi głównych sił 3. Brygady walczących z NKWD.
Kazimierz Chmielowski sądzony w pokazowym procesie w Białymstoku został skazany 1 października 1949 r. na karę dożywotniego więzienia. W wyniku rewizji prokuratora ponownie sądzony i skazany 14 stycznia 1950 roku na karę śmierci. Został rozstrzelany 1 kwietnia 1950 r. Miejsce jego spoczynku nie jest znane. W 1995 roku Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego na sesji w Olsztynie uznał ten wyrok za nieważny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.