Ks. dr hab. M. Gogolik: powrót religii do szkół szczególnym znakiem czasu dla Kościoła
27 lutego 2014 | 19:45 | jm Ⓒ Ⓟ
„Szybki rozwój i przemiany społeczne zachodzące w świecie, a na gruncie polskim także powrót nauki religii do szkoły, stał się szczególnym znakiem czasu dla Kościoła powszechnego oraz Kościoła w Polsce” – powiedział ks. dr hab. Mirosław Gogolik.
Kapłan na zaproszenie bp. Jana Tyrawy wygłosił w czwartek wieczorem w bydgoskim seminarium duchownym wykład zatytułowany „Nauczycielu dobry… Paradygmat nauczyciela religii w świetle rozmowy Jezusa Chrystusa z bogatym młodzieńcem”.
Według ks. dr. hab. Gogolika właściwe odczytanie tegoż znaku „wpływa niewątpliwie na skuteczność podejmowanej posługi katechetycznej”. – Dlatego w dokumentach katechetycznych z wielką troską i odpowiedzialnością, podejmuje się refleksję na płaszczyźnie formalnej i dydaktycznej. Poszukując nowych metod, narzędzi dydaktycznych i pedagogicznych, służących lepszemu przekazowi katechetycznemu, zwraca się jednocześnie szczególną uwagę na potrzebę wnikliwej i głębokiej formacji katechetów, jako podstawy w głoszeniu orędzia zbawienia – powiedział.
Duchowny uważa, że model i znaczenie współczesnej komunikacji interpersonalnej, obejmującej także działania katechetyczne, uświadamia znaczącą rolę, jaką w procesie komunikacji odgrywa nauczyciel religii. – Stając się nadawcą treści religijnej, nauczyciel winien pamiętać, iż występuje w imieniu Boga, który jest Pierwszym Nauczycielem. Taka relacja rodzi naturalną więź i prowadzić powinna do szczególnej zażyłości – dodał.
Podejmując próbę nakreślenia obrazu współczesnego nauczyciela religii w polskiej szkole – według kapłana – nie unikniemy potrzeby pytania o integralność szkoły i jej zadań. – Należy uznać, iż punktem wyjścia prawdziwej edukacji musi być prawda o człowieku, uznanie jego godności i religijne potrzeby – mówił.
Odnosząc się do obrazu rozmowy Chrystusa z bogatym młodzieńcem oraz do podstaw analizy dokumentów katechetycznych i literatury przedmiotu, ks. dr hab. Gogolik zwrócił uwagę na osobę współczesnego nauczyciela religii. Uczynił to najpierw przez pryzmat istotnych cech osobowościowych, określających świat wartości, jego „być”, w wymiarze ludzkim i chrześcijańskim, a następnie kompetencje, potwierdzające „wiedzę i umiejętności działania” wykorzystywane w przestrzeni komunikacji katechetycznej.
Kapłan jako cenną refleksję, która została oparta na Biblii i obserwacji współczesnego świata, podał myśli Jana Pawła II, zawarte w Liście do Młodych z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży w 1985 roku oraz w Encyklice Veritatis Splendor z 1993 roku. – Ojciec Święty wprowadzając i zachęcając młodych do wniknięcia głębiej w treść ewangelicznej rozmowy Jezusa z młodzieńcem, stwierdza iż jest ona spotkaniem najkompletniejszym i najbogatszym w treść. Można powiedzieć, że słowa te zawierają w sobie nade wszystko prawdę o ludzkiej młodości. Są ważne dla młodych – powiedział.
Skupiając uwagę na nadawcy komunikatu, którym jest niejednokrotnie kapłan, duszpasterz, katecheta, występujący w imieniu Jezusa Chrystusa, warto – według prelegenta – wskazać cechy osobowościowe, jakimi ma on charakteryzować się w spotkaniu i rozmowie z młodymi. – Katecheta ma: być do dyspozycji i mieć umiejętność wzbudzania zaufania; umieć słuchać i odpowiadać; nie przysłaniać sobą Boga; „spoglądać z miłością”, kształtować w sobie postawę miłości; być bezinteresownym; kształtować w sobie postawę dialogu i poszanowania wolności oraz stawać się autentycznym świadkiem życia chrześcijańskiego – zakończył.
Ks. Mirosław Gogolik doktorat z nauk teologicznych uzyskał na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tam także uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Katechetyki i Pedagogiki Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym UAM. Jest dyrektorem Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy. Ponadto jest członkiem Stowarzyszenia Katechetyków Polskich oraz dyrektorem Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.