Światowy Dzień Chorego w Katowicach
12 lutego 2014 | 09:47 | jj Ⓒ Ⓟ
We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes na wspólnej Eucharystii w parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach spotkali się członkowie wspólnoty Apostolstwo Chorych. We Mszy św., której przewodniczył ks. Wojciech Bartoszek, szczególnie modlili się w intencji zmarłego przed 5 laty ks. Czesława Podleskiego, wieloletniego duszpasterza Apostolstwa Chorych.
Podczas homilii ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, dziękował chorym, osobom starszym oraz niepełnosprawnym za ofiarę cierpienia oraz za świadectwo trwania przy Chrystusie. Przypomniał także o codziennej pracy pielęgniarek, lekarzy, wolontariuszy oraz bliskich osób chorych. Dziękując za ich służbę przypomniał słowa papieża Franciszka z orędzia na XXII Światowy Dzień Chorego. „Kiedy z czułością zbliżamy się do tych, którzy potrzebują opieki, wnosimy nadzieję i uśmiech Boga w sprzeczności świata. Kiedy wielkoduszne oddanie innym staje się stylem naszego działania, robimy miejsce dla Serca Chrystusa i zostajemy przez nie ogrzani, a tym samym przyczyniamy się do nadejścia królestwa Bożego” – pisze papież.
Mówiąc o tych, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli przyjechać do kościoła, ks. Bartoszek przypomniał znaczenie duchowej więzi. Wyjaśniał, że często od chorych słyszy wyznanie, że całe życie chodzili do kościoła. W wyniku choroby, mimo gorącego pragnienia uczestnictwa we Mszy św., w niedzielę pozostają w domu. – Słowa te wyrażają smutek, ale równocześnie są świadectwem głębokiej wiary, że Bóg mieszka w widzialnym znaku – w świątyni – mówił. Kapłan podkreślił jednocześnie, że cierpienie, ofiarowanie bólu, pragnienie realnego spotkania na Mszy w kościele tworzą świątynię duchową. – To świątynia zbudowana z żywych ludzi, a konkretnie z osób chorych, którzy tworzą duchową więź – wyjaśniał.
Modlitwy chorych, często niewidoczne dla ludzkiego oka krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych przyrównał do słów Jezusa, który krytykował złą postawę faryzeuszy i uczonych w Piśmie. – „Ten lud czci mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode mnie”(Mk 7,6 b). Bóg patrzy znacznie głębiej. Często także osoby starsze, chore, niepełnosprawne potrafią spojrzeć głębiej – wyjaśniał.
Po homilii chorzy mogli przystąpić do sakramentu namaszczenia chorych. Po zakończeniu Eucharystii uczestniczyli w modlitwie uwielbienia animowanej przez zespół wokalny z Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej. W tym czasie kapłan udzielał chorym indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Światowy Dzień Chorego co roku obchodzony jest 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W tym dniu w wielu parafiach organizowane są Msze św. w intencji chorych oraz nabożeństwa lurdzkie z modlitwą o uzdrowienie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.