Bp Nitkiewicz: Kościół nigdy nie był obojętny na ludzkie cierpienie
08 lutego 2014 | 14:43 | apis Ⓒ Ⓟ
“Kościół nigdy nie był obojętny na ludzkie cierpienie, którego szczególnym przejawem jest choroba i niemoc fizyczna – pisze biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz w upublicznionym 8 lutego br. „Liście pasterskim na XXII Światowy Dzień Chorego A.D. 2014”.
Hierarcha w swym Liście zaprosił wszystkich diecezjan do Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach, gdzie 11 lutego będzie przeżywany XXII Światowy Dzień Chorego pod hasłem „Wiara i miłosierdzie – My także winniśmy oddać życie za braci (1 J 3, 16)”.
Bp Nitkiewicz odwołując się do słów proroka Izajasza, wzywającego do dostrzeżenia ludzi, którzy doświadczają cierpienia duchowego i fizycznego oraz do solidarności z ubogimi, pokrzywdzonymi i samotnymi, zwrócił uwagę na, że i my jesteśmy im winni miłość przejawiającą się w konkretnym wsparciu. „Od początku swojego istnienia Kościół udzielał chorym sakramentu namaszczenia i dbał o to, aby mogli posilać się Eucharystią. To Kościół zakłada nieprzerwanie szpitale, ambulatoria, hospicja, placówki socjalno-bytowe, a w momentach kryzysowych organizuje doraźną pomoc medyczną” – przypomina hierarcha.
„Wyrazem miłości i troski wobec cierpiących jest również Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez bł. Jana Pawła II i obchodzony corocznie 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Ojciec św. chciał w ten sposób podkreślić rolę orędownictwa Najświętszej Maryi Panny, czczonej przez wierzących jako „Uzdrowicielka Chorych” – uzmysławia biskup.
Ordynariusz wskazująca podstawy teologiczne Dnia Chorego podkreśla, że choroba i cierpienie wpisane są nieodłącznie w ludzkie życie. „Każdy z nas doświadcza przy różnych okazjach własnej słabości i ograniczeń. Nigdy jednak nie pozostajemy sami, gdyż miłosierny Bóg okazuje nam ojcowską bliskość i wsparcie” – pisze biskup.
„Każdy człowiek ma troszczyć się o swoje zdrowie, potrzebne do wypełnienia obowiązków w społeczności ludzkiej i w Kościele. Jednocześnie powinien być gotowy zjednoczyć się z cierpiącym Chrystusem dla zbawienia świata i przypominać innym członkom wspólnoty o ostatecznym celu ludzkiego życia. Należy pamiętać, że w Kościele, który jest Mistycznym Ciałem Chrystusa, jeśli cierpi jeden wiemy, współcierpią z nim wszyscy inni (1 Kor 12, 26)” – poucza biskup.
Bp Nitkiewicz wyraził też wdzięczność instytucjom i osobom zaangażowanym w służbę ludziom chorym i cierpiącym. „Wszyscy ochrzczeni powinni uważać za swój szczególny obowiązek posługiwanie cierpiącym zarówno przez modlitwę i duchowe ofiary, jak przez walkę z chorobą i spełnianie względem chorych uczynków miłości. Kiedy zaś ich stan zdrowia ulegnie pogorszeniu, obowiązkiem krewnych i opiekunów jest powiadomienie kapłana, chorego zaś należy przygotować do przyjęcia sakramentów” – apeluje ordynariusz.
Podziękował księżom, którzy na każde wezwanie niosą chorym sakramentalną posługę, a w pierwsze piątki miesiąca i przy okazji ważniejszych świąt, pracownikom Służby Zdrowia, Opieki Społecznej i wiernym, którzy współpracują w tym względzie z duszpasterzami.
Zachęcił też osoby chore i sędziwe aby zechcieli ofiarować swoje cierpienia i słabości w intencji dobrego przygotowania diecezji i wszystkich Polaków do kanonizacji Ojca św. Jana Pawła II". Waszymi modlitwami i cierpieniem wypraszajcie błogosławione owoce tego wydarzenia” – zaapelował biskup sandomierski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.