Bp Guzdek dziękował w Bazylice św. Jana na Lateranie za 95 lat duszpasterstwa wojskowego
06 lutego 2014 | 08:42 | kos Ⓒ Ⓟ
W intencji kapelanów, którzy oddali życie służąc żołnierzowi na polu walki w ciągu istnienia ordynariatu polowego, obecnie pełniących posługę, a także za żołnierzy oraz rodziny wojskowe modlił się podczas Mszy św. w Bazylice św. Jana na Lateranie biskup polowy WP Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy koncelebrował Mszę św. wraz z biskupami, którzy przebywają w Rzymie z wizytą ad limina Apostolorum. 5 lutego przypada 95. rocznica powołania biskupstwa polowego w Polsce.
W rozmowie z KAI bp Guzdek nawiązał do spotkania z papieżem Franciszkiem, które odbyło się w Pałacu Apostolskim przed dwoma dniami. – Nadal jestem pod wrażeniem niezwykłego skupienia i uwagi z jaką papież Franciszek wysłuchał mojej relacji o tragicznych następstwach udziału w konflikcie zbrojnym. Ojciec Święty nie tylko odniósł się z akceptacją do posługi kapelanów wojskowych, ale z pełnym przekonaniem podkreślił konieczność towarzyszenia duchowego żołnierzom i ich rodzinom – powiedział bp Guzdek.
Ordynariat Polowy w Polsce powołał do istnienia papież Benedykt XV. 5 lutego 1919 r. wizytator apostolski Achilles Ratti powiadomił bp. Stanisława Galla o nominacji na biskupa polowego Wojsk Polskich. Biskup Gall nominację wojskową otrzymał 8 lutego 1919 r. od Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego i następnego dnia objął swój urząd. Po II wojnie światowej aż do 1990 r. duszpasterstwo wojskowe funkcjonowało w strukturze Generalnego Dziekanatu bez biskupa polowego kierowane przez Generalnego Dziekana Wojska Polskiego. 21 stycznia 1991 r. został reaktywowany Ordynariat Polowy Wojska Polskiego.
Biskupi polowi w ciągu 95 lat istnienia duszpasterstwa wojskowego: abp Stanisław Gall (1919-1933), abp Józef Gawlina (1933-1947), abp Sławoj Leszek Głódź (1991-2004), bp Tadeusz Płoski (2004-2010) i bp Józef Guzdek (2010-).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.