Bp Napierała do konsekrowanych: dziś jesteście potrzebni bardziej niż kiedykolwiek
02 lutego 2014 | 19:36 | ek Ⓒ Ⓟ
– Jesteście potrzebni, chociaż życie na co dzień zdaje się temu przeczyć. Jesteście potrzebni dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek. Ludzie dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzebują Boga, potrzebują miłości, potrzebują znaku – mówił bp senior Stanisław Napierała do przedstawicieli żeńskich oraz męskich zakonów. W święto Ofiarowania Pańskiego w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu osoby konsekrowane zgromadziły się na wspólnej modlitwie.
W homilii bp Napierała podkreślał, że ofiarowanie się Bogu osób konsekrowanych staje się czytelne w dzisiejszych czasach, szczególnie w ślubie ubóstwa. Odwołał się do papieża Franciszka, który mówi o Kościele ubogim dla ubogich i skupił się na pierwszym z ośmiu błogosławieństw brzmiącym „Błogosławieni ubodzy w duchu, bo do nich należy Królestwo Niebieskie”.
Stwierdził, że najliczniejsza grupa katolików ubóstwo w duchu widzi jako prawidłową relację do świata i dóbr materialnych według zamysłu Boga Stwórcy. – Chrześcijanie ci starają się być ubogimi w duchu, ale nie wyrzekają się prawa do posiadania dóbr, gospodarowania nimi, po to, aby one służyły im i innym, zwłaszcza biednym i potrzebującym – mówił emerytowany biskup kaliski.
Zaznaczył, że wśród katolików są tacy, którzy stali się ubogimi nie z własnej woli, lecz z powodu niesprawiedliwości, a niekiedy w wyniku zdarzeń losowych. – Tym ludziom trzeba pomóc wyjść z biedy i rozpocząć życie na nowo. Papież Franciszek chce poruszyć serca i wyobraźnię współczesnych ludzi, zwłaszcza chrześcijan, by dostrzegali niezawinioną nędzę oraz wykluczenie – powiedział kaznodzieja.
Wskazał na trzecią grupę chrześcijan, którzy z własnej woli pociągnięci łaską powołania wyrzekają się wszystkiego. – Ci chrześcijanie wyrzekają się nie tylko wszelkich dóbr, ale także prawa do ich posiadania ślubując ubóstwo, wyrzekają się prawa do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny, aby żyć w dziewictwie ślubując czystość, wyrzekają się własnej woli, aby żyć wolą Bożą przekazywaną im przez przełożonych ślubując posłuszeństwo. To Wy osoby konsekrowane jesteście ubogimi w duchu – stwierdził bp Napierała.
Dodał, że osoby konsekrowane wyrzekając się wszystkiego ubogacają ludzi czyniąc siebie darem dla nich. – Jesteście franciszkowym Kościołem ubogim dla ubogich. Wszędzie, gdzie jest ludzka bieda można znaleźć Was śpieszących z posługą miłości miłosiernej, aby wszędzie być siostrą, bratem, matką, ojcem. Jesteście żywym znakiem i świadectwem, niemym krzykiem w świecie, który woła jest Bóg, myśmy Go spotkali – mówił hierarcha.
Stwierdził, że w dzisiejszych czasach są ludzie prawi, którzy darzą osoby konsekrowane wielkim szacunkiem, uznaniem, wdzięcznością.
Po komunii św. siostry, ojcowie i bracia odnowili śluby zakonne.
W diecezji kaliskiej posługuje 460 sióstr zakonnych w 27 zgromadzeniach żeńskich, w tym ok. 60 zakonnic w 4 klasztorach kontemplacyjnych, a są to: Klasztor Mniszek Kamedułek w Złoczewie, Zakon Mniszek Klarysek Kapucynek w Ostrowie Wielkopolskim, Zakon Sióstr NMP z Góry Karmel i Zakon Ubogich Sióstr św. Klary w Kaliszu. W 9 zgromadzeniach męskich przebywa ponad 80 kapłanów zakonnych.
Zakony zajmują się głównie pracą duszpasterską. Niektóre zgromadzenia prowadzą szkoły, przedszkola, zakłady opiekuńczo-wychowawcze lub domy rekolekcyjne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.