Dukla: najważniejsze wydarzenia Roku św. Jana z Dukli
01 lutego 2014 | 11:12 | pab, kdr Ⓒ Ⓟ
Uchwałą Sejmu rok 2014 ogłoszony został Rokiem św. Jana z Dukli, patrona Polski i archidiecezji przemyskiej. W tym roku mija 600 lat od jego urodzin oraz przypada kilka innych rocznic ważnych dla dukielskiego sanktuarium, któremu św. Jan patronuje. Związanych z tym będzie szereg wydarzeń – najważniejsze zaplanowano na 31 maja.
Tego dnia odbędą się główne uroczystości jubileuszowe 600-lecia urodzin św. Jana z Dukli. Przewodniczyć im będzie abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce wraz z abp. Mieczysławem Mokrzyckim – metropolitą lwowskim i abp. Józefem Michalikiem – metropolitą przemyskim.
W Mszy świętej uczestniczyć będą arcybiskupi i biskupi z Polski, Ukrainy i Rzymu oraz generał Zakonu Braci Mniejszych z Rzymu, a także przedstawiciele najwyższych władz w Polsce.
– Wszyscy jesteśmy zaproszeni na to wielkie świętowanie urodzin św. Jana z Dukli – mówi o. Micheasz Okoński, kustosz dukielskiego sanktuarium i proboszcz parafii. – Ogłoszenie roku 2014 Rokiem św. Jana to dla nas wielkie wyróżnienie, ale również pewne zobowiązanie, abyśmy ten rok łaski przeżyli jak najobficiej, aby to był dar, który możemy ofiarować całej naszej ojczyźnie, dar naszej modlitwy, obecności i prośby przy relikwiach naszego patrona – zachęca zakonnik.
Najbliższym wydarzeniem w Sanktuarium św. Jana z Dukli będą archidiecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego w najbliższą niedzielę 2 lutego. W Dukli odbędą się także diecezjalne dożynki (31 sierpnia) oraz pielgrzymka Żywego Różańca z archidiecezji przemyskiej (27 września).
Do Dukli pielgrzymować będą również maturzyści (26 kwietnia), Rodzina Radia Maryja (19 maja), Liturgiczna Służba Ołtarza (24 maja), rodziny z dziećmi i młodzież oazowa (13 czerwca) oraz studenci (20 września). Na 9 listopada zaplanowano modlitwę w intencji Polski i Polaków, z racji 275. rocznicy obrania go za patrona ojczyzny.
Św. Janowi z Dukli poświęcony jest także tegoroczny konkurs wiedzy o Wielkich Polakach. Zostaną również przygotowane sympozja naukowe poświęcone św. Janowi zarówno w Dukli (16 maja), jak i Łodzi (17 marca) oraz Lublinie (10-11 października), a także okolicznościowe pozycje książkowe przybliżające postać świętego pustelnika.
9 i 10 czerwca przypadnie 16. rocznica wizyty Jana Pawła II w Dukli i Krośnie i kanonizacji św. Jana, a 13 czerwca 250. rocznica poświęcenia kościoła i 30. rocznica erygowania parafii przyklasztornej. Miesiąc później minie 40 lat od sprowadzenia relikwii świętego z Rzeszowa do Dukli.
Św. Jan z Dukli urodził się w 1414 r. Około 1435 r. wstąpił do zakonu ojców franciszkanów. Pragnąc doskonalszego życia, poprosił o zgodę na przeniesienie do bernardynów, którzy zachowywali surowszą regułę. Tradycja mówi, że św. Jan właśnie tam miał żyć jako pustelnik.
Zasłynął jako kaznodzieja i spowiednik. Zmarł 29 września 1484 roku i został pochowany w kościele klasztornym ojców bernardynów we Lwowie, gdzie jego kult szybko się rozwinął. Jednak dopiero papież Klemens XII w 1733 r. zaliczył go w poczet błogosławionych. Siedem lat później do Dukli przybyli bernardyni, którzy jeszcze bardziej ten kult ożywili. Otrzymali oni klasztor i część relikwii. Odtąd Dukla stała się głównym miejscem czci św. Jana.
Podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1997 r. Jan Paweł II odwiedził Duklę i kanonizował bł. Jana.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.