Dzień Judaizmu w Sieradzu: Proboszcz laureatem Nagrody im. ks. Indrzejczyka
21 stycznia 2014 | 10:28 | ks. pp Ⓒ Ⓟ
„Bóg chce naszego braterstwa jako swoistego znaku dla świata” – mówił w Sieradzu biskup włocławski Wiesław Mering. Już po raz szósty, 20 stycznia w parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu odbyły się diecezjalne obchody XVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Miejscowemu proboszczowi, ks. prał. Marianowi Bronikowskiemu wręczona została Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznana przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów.
Główne uroczystości odbyły się w Sieradzkim Centrum Kultury. Po powitaniu gości przez ks. prał. Mariana Bronikowskiego, wikariusza biskupiego rejonu sieradzkiego i prezydenta Sieradza Jacka Walczaka, grupa teatralna „Ekstrakt” z GOKSiT w Sokolnikach wystawiła spektakl zatytułowany: „I tylko widzę ich twarze”, który wyreżyserowała Beata Waniek.
„Dzień Judaizmu jest bardzo ważny dla nas, dla tych, którzy tutaj mieszkają. To jest wzruszające, kiedy inny chce się wgłębić w naszą religię, w naszą wiarę. Ale my też musimy być bardziej otwarci, wykazywać gotowość do rozmowy, pokazywać i studiować razem. I właśnie dlatego jestem tutaj” – powiedział Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.
Michael Schudrich nawiązując w swojej wypowiedzi do Księgi Wyjścia i osoby Mojżesza, wyraził swoją radość z faktu przyznania nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka proboszczowi parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu – ks. prał. Marianowi Bronikowskiemu przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. „Nagroda im. ks. Indrzejczyka jest przeznaczona dla chrześcijańskich osób konsekrowanych, które mają szczególne zasługi przede wszystkim dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, ale także w propagowaniu postaw otwartości, życzliwości wobec ludzi o odmiennej identyfikacji etnicznej, religijnej. Ks. Bronikowski jest jednym z nielicznych proboszczów w Polsce, który aktywnie od wielu lat organizuje Dzień Judaizmu” – mówił z kolei Bogdan Białek, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
Dialog, za którego krzewienie został wyróżniony ks. Bronikowski jest – zdaniem prof. Stanisława Krajewskiego, drugiego współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów – niezwykle ważny. „Ten dialog jest istotny dla chrześcijan głównie z tego powodu, że jest to zgłębianie korzeni Kościoła i chrześcijaństwa. Natomiast z perspektywy żydowskiej jest on tak ważny, ponieważ to dzięki wierze chrześcijańskiej cały świat wie, że Bóg prawdziwy to jest Bóg Izraela. A poza tym w Polsce ważna jest też historia. To jest zupełnie inny wymiar, ale niezwykle ważny… jak wszyscy rozumieją – wielka obecność Żydów dawniej, tragiczna zagłada i teraz – jak pamiętać, jak o tym myśleć, jak o tym uczyć” – mówił.
Głos zabrał także zastępca przewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów – ks. Grzegorz Michalczyk, który przybliżył obecnym postać ks. Romana Indrzejczyka. Powiedział, że nagroda, której on patronuje jest podobnie jak on – „zupełnie normalna, choć nietypowa”. Wiele z cech wyróżniających ks. Indrzejczyka możemy odnaleźć u dzisiejszego Laureata Nagrody. Polską Radę Chrześcijan i Żydów reprezentowali jeszcze obok wymienionych: Zbigniew Nosowski, Marta Titaniec i Maria Tajchman.
Wyrażając swoją wdzięczność za przyznaną nagrodę Laureat wspomniał o inspiracjach będących fundamentem organizowania Dni Judaizmu, wśród których do największych należy nieczynna synagoga znajdująca się w pobliżu sieradzkiej kolegiaty oraz błogosławiona przyjaźń z Michaelem Schudrichem.
Swoistego podsumowania dokonał gospodarz spotkania bp Wiesław Mering. „Czy brat może czuć się dobrze wiedząc, ze jego brat cierpi? To jest powód, dla którego chrześcijanie muszą myśleć o tym, co spotkało naród żydowski (…) Bóg chce naszego braterstwa jako swoistego znaku dla świata. Duży odcinek chrześcijaństwa i judaizmu jest wspólny. To jest tak jak korzeń, z którego wyrastają dwa pnie. Judaizm biblijny jest fundamentem dzisiejszego judaizmu rabinicznego i chrześcijaństwa. Dlatego poznając się wzajemnie, wiedząc o sobie jak najwięcej, wracamy do tego fundamentu. Czujemy się bardziej spełnieni, poznając własną historię” – zaznaczył.
Następnie ks. Zenon Hanas, wiceprowincjał księży pallotynów, odczytał dwa listy gratulacyjne skierowane do ks. prał. Bronikowskiego, jakie zostały napisane przez Ambasadora Izraela w Polsce – Zvi Rav-Nera i rektora UKSW – ks. dr. hab. Stanisława Dziekońskiego.
Pierwsza część spotkania zakończyła się dwoma utworami: „Ledor wador” oraz „Laudate Dominum” w wykonaniu Anny Hajduk.
Następnie uroczystości przeniosły się przed Ścianę Memorialną przy sieradzkiej kolegiacie. Tam bp Mering oraz prof. Krajewski poprowadzili modlitwy, w językach polskim i hebrajskim, za tych, którzy zginęli w czasie sowieckiego nalotu na Sieradz, a następnie złożyli pamiątkowe kwiaty i zapalono znicze – Światła pamięci”.
W uroczystościach udział wzięli również Diti Ravi-Ner, żona Ambasadora Izraela w Polsce, kapłani z sąsiednich parafii, władze miasta, przedstawiciele policji, Straży Pożarnej i Miejskiej, wojska oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.