Ks. dr Roszak: pielgrzymowanie do Santiago de Compostela to nie „nordic walking”
17 stycznia 2014 | 11:12 | jm Ⓒ Ⓟ
Pielgrzymowanie do Santiago de Compostela to nie «nordic walking» – podkreśla ks. dr Piotr Roszak. Kapłan diecezji toruńskiej gościł w Wyższym Seminarium Duchownym w Bydgoszczy, gdzie wygłosił wykład pt. „Wszystkie drogi prowadzą do Composteli. Droga wiary i kultury na Camino de Santiago”. Duchowny jest założycielem interdyscyplinarnej Pracowni Szlaku św. Jakuba na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, a także członkiem Rady Programowej ds. Camino de Santiago przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Ks. dr Roszak podkreślił, że doświadczenie pielgrzymowania po Camino i nieoczekiwana popularność Szlaku św. Jakuba na przełomie tysiącleci inspirowały już wiele osób do napisania książek, pamiętnikarskich wspomnień czy nawet nakręcenia filmów fabularnych. – Wiele z tych publikacji, odwołując się do socjologicznych badań bazujących na ankietach wypełnianych przez pielgrzymów, stawia tezę, że religijne motywacje w ostatnich latach słabną. Podkreślają, że wirus sekularyzacji zainfekował „tę spektakularną arterię duchową chrześcijaństwa i mamy dziś do czynienia z «odsakralizowanym sacrum»”.
Dlatego prelegent w swoim wystąpieniu sformułował kilka pytań: Czy rzeczywiście tak się dzieje i jest to jednoznaczne zjawisko? Czy można przeciwstawiać sobie wiarę i kulturę na Camino? Z jakimi wyzwaniami spotyka się chrześcijański pielgrzym, który w duchu pątniczej tradycji Camino udaje się w drogę do Composteli nie jako turysta, lecz jako pielgrzym na drodze ku świętości? – Odczucie, że Camino jest czymś więcej niż praktyką „nordic walking”, jest oczywiste dla tych, którzy znają szlak, przeszli go lub mieszkają w jego bliskości i na co dzień mogą konfrontować tę rzeczywistość – zauważył założyciel interdyscyplinarnej Pracowni Szlaku św. Jakuba na UMK w Toruniu.
Według ks. dr. Roszaka nie da się porównać wspomnianego szlaku z innymi ścieżkami edukacyjnymi czy szlakami tematycznymi. – Bo jest on wyprawą duchową, spotkaniem z łaską, która wnika w codzienny wysiłek i pot. Czasem to „wtargnięcie łaski” jest łagodne jak powiew wiatru, innym razem przypomina trzęsienie ziemi i dosięga pielgrzyma. Doświadcza on „łaski drogi”, łaski spotkania z Bogiem, z drugim człowiekiem, łaski spotkania samego siebie. Camino to nie tylko droga, ale doświadczenie skrzyżowania wielu dróg, wewnętrznych i zewnętrznych, materialnych i duchowych, które przeżywa każdy pielgrzym, choć dokonuje się to z różną intensywnością w odmiennych etapach pielgrzymowania – stwierdził.
Prelegent podkreślił, że jednym z najistotniejszych wariantów tego doświadczenia jest spotkanie wiary i kultury na Jakubowym Szlaku. Mając na myśli pielgrzymowanie szlakiem do Santiago de Compostela, zwrócił uwagę chociażby na znaczenie aspektów wiary, liturgii, miłosierdzia, ciszy i piękna. Zdaniem kapłana, czasem ma się również wrażenie, że współczesny pielgrzym do Santiago to człowiek „dziwny”, obcy w krainie wiary. – Ale to właśnie ta wiara jest bardzo potrzebna, aby uchwycić bogactwo tradycji. Bo wiara jest niczym „katalizator”, który otwiera na nowe perspektywy, karmi i chroni przed pochopnym skupieniem na tym, co pozorne. Przesiewając tak rzeczywistość, pielgrzym ma okazję odkryć coś ważnego ze świata, w którym mieszają się dobre i złe informacje, a wszystko wydaje się sobie równe. Bez wiary Camino staje się „niejadalne”, jest być może pięknie wyglądającą rutą pielgrzymkową, ale nienadającą się do spożycia i rozsmakowania – przekonywał.
Według biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy, inicjatora spotkań organizowanych w Wyższym Seminarium Duchownym w Bydgoszczy, fenomenem czasu jest to, że na całym świecie wzmaga się ruch pielgrzymkowy. – Ten ruch w średniowieczu, a właściwie od zarania chrześcijaństwa budował i kształtował świadomość. Tworzył to, co nazywa się kulturą chrześcijańską. To jest znak, który dotyczy czegoś więcej niż tylko i wyłącznie codzienności życia. To znak, że człowiek żyje w różnych przestrzeniach zwyczajnych i nadzwyczajnych. Te nadzwyczajne dają o sobie znać i pozwalają człowiekowi przeżyć coś niezwykłego, kiedy wybiera się w tę szczególną drogę jaką jest pielgrzymka do Santiago de Compostela – dodał.
Ks. dr Piotr Roszak uzyskał doktorat na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie. Od 2008 roku pracuje na Wydziale Teologicznym tego hiszpańskiego uniwersytetu jako profesor stowarzyszony, a od 2010 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jako adiunkt Zakładu Teologii Fundamentalnej i Religiologii. Jest założycielem interdyscyplinarnej Pracowni Szlaku św. Jakuba na UMK, a także członkiem Rady Programowej ds. Camino de Santiago przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. To także laureat nagrody „Europa” przyznawanej przez Centrum Studiów Europejskich Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie i Komisję Europejską. Ostatnio opublikował m.in. „Przewodnik po Szlaku św. Jakuba w woj. kujawsko-pomorskim”, którego jest współautorem.
Do WSD Diecezji Bydgoskiej, gdzie wygłosił wykład przyjechał na zaproszenie bp Jana Tyrawy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.